13.12
18:41

άΧαρη και στην Καβάλα

Για ακόμα ένα ματς η ΑΕΚ διαμαρτύρεται για πέναλτι που δεν της δόθηκε, ωστόσο η εμφάνισή της θα μπορούσε να της στοιχήσει ακόμα και την ήττα. Τελικό σκορ 0-0, η ρεβάνς με την Καβάλα στις 20/12 στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε μέτρια για την ΑΕΚ, με την Καβάλα να έχει το πρώτο λόγο και να πιέζει συνεχώς. Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να αντιδράσουν και να δημιουργήσουν την πρώτη τους φάση στο 15ο λεπτό με κεφαλιά του Τσούπρου, ενώ λίγο αργότερα ο Παπαδημητρίου σημάδεψε το δοκάρι των γηπεδούχων.

Βέβαια, η Ένωση δεν κατάφερε ποτέ να σταθεί καλά στο γήπεδο ανασταλτικά, γεγονός που επέτρεψε στους παίκτες της Καβάλας να αλωνίζουν στην περιοχή των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι για ακόμα ένα παιχνίδι διαμαρτύρονται για πέναλτι που δεν δόθηκε σε χέρι του Ντιέ.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ακόμα χειρότερη. Αν εξαιρέσει κανείς την επέμβαση του Αραμπατζή στο 46’ μετά από πλασέ του Χλωρού, το ματς δεν είχε καμία άλλη καλή στιγμή.

Ο Έβαλντ Λίνεν έκανε αλλαγές στην επιθετική γραμμή, ωστόσο ούτε οι Παυλής και Κατσικοκέρης κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία.

Η ΑΕΚ πλέον καλείται την ερχόμενη Πέμπτη να παρουσιαστεί πιο σοβαρή και να πάρει τη νίκη εντός έδρας, ώστε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Καβάλα (Νίκος Παπαδόπουλος): Aποστολίδης, Καλαγκάνης, Τριποτσέρης, Μαραγκός, Ενσαλίβα, Ντιέ, Χλωρός (79′ Οξύζογλου), Παγώνης, Ντόσης, Πλιάγκας (57′ Μπρατσιάνι), Αναστατόπουλος (68′ Ντος Σάντος).

AEK (Έβαλντ Λίνεν): Αραμπατζής, Γιάγκο, Τσούπρος, Γροντής, Παπαδημητρίου (88′ Κουρέλλας), Σταματής (76′ Παυλής), Κατίδης (76′ Κατσικοκέρης), Τσουκαλάς, Ρίκκα, Βλάχο, Μπουγαϊδης.