01.12
22:00

Νικηφόρο Πέρα(σ)μα για την Βασίλισσα

Πένυ Μακρή

Χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο για να φτάσει στην πηγή και τελικά να πιει νερό… Η Ένωση αν και δυσκολεύτηκε στο ξεκίνημα, κατάφερε με λίγη προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο να περάσει και από το Πέραμα επικρατώντας  49-69  της τοπικής ομάδας.

Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι βρίσκονται στην τελευταία θέση της κατηγορίας, κατάφεραν να… κοντράρουν στα ίσια την πρωτοπόρο μέχρι την 3ηπερίοδο. Παρόλα αυτά η εμπειρία των παικτών του Βαγγέλη Ζιάγκου ήταν αρκετή ώστε να διαχειριστούν σωστά το ματς και να πάρουν το έβδομο ροζ φύλλο .  Έτσι η Ένωση συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής προς την Α2, έχοντας το απόλυτο (7X7)…

Χαλαρά μπήκε στο ξεκίνημα η Ένωση παίρνοντας το προβάδισμα στο 3ο λεπτό (5-6), με το Πέραμα να κρατάει αντίσταση, ακολουθώντας την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου από κοντά. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το πρώτο δεκάλεπτο (8-12) .

Παρόμοια εξέλιξη είχε και η δεύτερη περίοδος. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να προηγούνται των γηπεδούχων, παρά το γεγονός ότι το Πέραμα βρίσκονταν πολύ κοντά στην ισοφάριση σε αρκετά σημεία. Η Ένωση έχοντας αρκετά προβλήματα στην επίθεση έκανε το 14-17 στο 13ο λεπτό, ενώ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι δυο ομάδες πάλευαν για το πια θα μπει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της(19-21). Τελικά η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει αυτή τη μικρή διαφορά τελειώνοντας το ημίχρονο με  25-27, χωρίς πάντως να αφήσει θετική εικόνα στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη το ματς δεν άλλαξε, οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι σε αρκετά ελεύθερα σουτ, όμως παρέμειναν μπροστά (27’ 34-38), με το Πέραμα να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά. Η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ΑΕΚ στους +5 (37-42), διαφορά που έδωσε ανάσα στους «κιτρινόμαυρους».

Η τελευταία περίοδος ήταν η καθοριστική για την ΑΕΚ, που έδειξε την απαραίτητη σοβαρότητα και «κλείδωσε» ακόμα μια νίκη. Πατώντας γκάζι, η Ένωση άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς και έφτασε στο +11 στο 33ο λεπτό (39-50) της αναμέτρησης. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους, στο 38ο λεπτό εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους (46-65)και έφτασαν στη νίκη (49-69) . Την επόμενη Κυριακή (09/12) ο Δικέφαλος υποδέχεται στο κλειστό της Ζωφριάς τον Αετό ΓΑΣ για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 8-12, 25-27, 37-42, 49-69

Η βαθμολογία (σε 8 αγώνες): ΑΕΚ 14*, Ψυχικό 13*, Πανερυθραϊκός 13,
Νήαρ Ηστ 12, Αετός 12*, Δούκας 11*, Αμύντας Δάφνης 11*,  Ένωση Ιλίου 11, Χολαργός 11*, Έσπερος ΑΟΠΑ 10, Χαλκίδα 9*, Κρόνος Αγ. Δημητρίου 9*, Πέραμα 8.
*Έχουν κάνει το ρεπό τους

Η επόμενη αγωνιστική (9η, 09/12): Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Ψυχικό, Έσπερος ΑΟΠΑ – Χολαργός, Ένωση Ιλίου – Δούκας, ΑΕΚ – Αετός, Χαλκίδα – Πέραμα, Αμύντας Δάφνης – Πανερυθραϊκός.