23.11
22:00

“Διπρόσωπη”

Ακόμα μια ήττα… κατάφερε να πάρει η ΑΕΚ, που έχασε με 1-0 από τον Λεβαδειακός, που σκόραρε στην πρώτη ευκαιρία που έκανε. Αντίθετα οι «κιτρινόμαυροι», παρά τις πολλές ευκαιρίες που είχαν δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Όπως συμβαίνει στα τελευταία παιχνίδια, έτσι και σήμερα η ΑΕΚ ξεκίνησε αρκετά δυναμικά το παιχνίδι της, θέλοντας να δείξει ότι είναι το αφεντικό.

Οι Γιώργος Κατίδης και Ρότζερ Γκερέιρο συνεργάστηκαν άψογα αρκετές φορές, με αποτέλεσμα η Ένωση να απειλεί, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει. Ο Γκερέιρο «έκοβε», με τον Κατίδη να «ράβει» αλλά να μην βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα. Από το 10ο λεπτό της αναμέτρησης, μέχρι και ο 20ο η ΑΕΚ είχε απειλήσει τέσσερις φορές, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ σε όλες τις περιπτώσεις και τους Κατίδη και Λαγό να είναι αυτοί που είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ.

Το επόμενο εικοσάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ωστόσο ακόμα και έτσι ο Λεβαδειακός δεν κατάφερε να απειλήσει.

Τα τελευταία δέκα λεπτά η Ένωση κατάφερε να ανεβάσει και πάλι το ρυθμό της, να μπει στα καρέ του Λεβαδειακού, αλλά για ακόμα μια φορά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Όπως ξεκίνησε ο αγώνας, έτσι ξεκίνησε και η επανάληψη για την ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν ιδιαίτερα κινητικοί, πίεζαν, έφταναν στην αντίπαλη εστία αλλά δεν κατάφερναν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Λεβαδειακός προσπαθούσε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις, με τον Ταξιάρχη Φούντα να έχει ανεβάσει την απόδοσή του και να γίνεται και αυτός μαζί με τους Κατίδη, Λαγό και Γκερέιρο επικίνδυνος.

Από το 65ο λεπτό και μετά το παιχνίδι δε είχε τίποτα να δείξει. Οι παίκτες των δύο ομάδων έτρεχαν πάνω κάτω χωρίς να καταφέρνουν να δημιουργήσουν φάσεις.

Όσο περνούσαν τα λεπτά το παιχνίδι έπαιρνε φωτιά καθώς και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη. Στο 78ολεπτό ο Λεβαδειακός είχε την πρώτη ουσιαστικά φάση του, με τον Κωνσταντόπουλο να διώχνει και να κρατάει το μηδέν, κάτι που δεν κατάφερε να κάνει λίγα λεπτά αργότερα με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ με τον Ναπολιόνε.

Από το 1-0 και μετά η ΑΕΚ έπεσε και ψυχολογικά και όσο και αν προσπάθησε δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Κορδέρο, Κατίδης, Τσίτας(65’ Κατσικοκέρης), Γκερέιρο(78’ Κοτσαρίδης), Λαγός(68’ Αρκούδας), Φούντας, Φέτσης, Βλάχος, Κουτρουμπής

Λεβαδειακός: Κυριακίδης(34’ Κασμερίδης), Μουλόπουλος, Χοσέμι, Κόρμπος, Ροτζέριο, Ποϊ, Βασιλείου(43’ Ναπολεόνε, 89′ Ρομέου), Ζησόπουλος, Γεωργίου, Μέντι, Ακόστα

Κίτρινες: 13’ Γεωργίου, 52’ Κοντοές, 57’ Μουλόπουλος, 83’ Βλάχος, 84’ Χοσέμι, 85’ Κοτσαρίδης

Διαιτητής: Γιάχος

Βοηθοί: Καρσιώτης, Σταθόπουλος

4ος: Λαμπρόπουλος

* Το AEK1924.gr βρέθηκε στο ΟΑΚΑ και σας μετέφερε live τη ροή του αγώνα με την Μαρία Τσίχλα και τον Παναγιώτη Καλογερόπουλο. Πλούσιο φωτογραφικό ρεπορτάζ στη σελίδα μας στο Facebook