10.11
22:00

Μόνη της κόντρα σε Θεούς και δαίμονες

Την ήττα με 4-0 γνώρισε η ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό, σε ένα παιχνίδι που το πρόσωπο του αγώνα ήταν ο διαιτητής. Η κόκκινη κάρτα στον Γιάγκο, το πέναλτι που δεν δόθηκε στην Ένωση, καθώς και τα λάθος μικρό σφυρίγματα έκαναν τους «κιτρινόμαυρους» να προσπαθούν αλλά να μην μπορούν να πάρουν κάτι παραπάνω από το ματς.

Με χαμηλό τέμπο ξεκίνησε το παιχνίδι ανάμεσα στην ΑΕΚ και στον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι δεν πίεσαν, με την Ένωση να παρουσιάζεται αρκετά επιθετική δείχνοντας ότι θέλει να «χτυπήσει» το παιχνίδι, παρά το γεγονός ότι αναμφισβήτητα δεν είχε το πάνω χέρι.

Οι Πειραιώτες το μόνο που έκαναν στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα ήταν να προσπαθούν να βγουν στις αντεπιθέσεις, με την άμυνα της ΑΕΚ και τον Κωνσταντόπουλο να κρατάνε το μηδέν.

Όλα ανατράπηκαν στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Φερνάντεζ Γιάγκο ανέτρεψε εντός περιοχής τον Κώστα Μήτρογλου, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι, το οποίο ο Αμπντούν εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 1-0. Ωστόσο, αυτό ήταν το λιγότερο για την Ένωση, καθώς ο ένας εκ των δύο βασικών της στόπερ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και έτσι από το 23ο λεπτό αγωνιζόταν  με 10 παίκτες.

Παρά το γκολ και το αριθμητικό μειονέκτημα η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει, ξεχνώντας το γκολ των  «ερυθρόλευκων» προσπαθώντας να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 39ο λεπτό ο Σιδηρόπουλος έκλεισε τα μάτια σε πεντακάθαρο απλωμένο χέρι του Χολέμπτας, δεν έδωσε πέναλτι στην ΑΕΚ και της στέρησε τη δυνατότητα να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι παρά τους λιγότερους παίκτες και τη ψυχολογία που ήταν κατά τους οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν ότι μπορούν να κοντράρουν τον Ολυμπιακό, καθώς μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου είχαν αρκετές ευκαιρίες και παράλληλα τη δυνατότητα να πετύχουν κάποιο τέρμα, κάτι που όμως έκανε ο Ολυμπιακός με το πέναλτι.

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ, Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, ωστόσο ο Μήτρογλου στο 57ο λεπτό μετά από ατομική ενέργεια, έπιασε ένα δυνατό σουτ και έκανε το 2-0.

Σα να μην έφτανε αυτό ο Λίνεν αναγκάστηκε να χαραμίσει μια από τις δύο αλλαγές που του έμειναν ώστε να βάλει στον αγώνα τον Αραμπατζή, καθώς ο Κωνσταντόπουλος τραυματίστηκε. Η πρώτη ήταν και αυτή ουσιαστικά αναγκαστική, μιας και μετά την κόκκινη κάρτα του Γιάγκο, στο παιχνίδι πέρασε ο Μπουγαΐδης στη θέση του Γκερέιρο.

Σε αυτό το σημείο ουσιαστικά η ΑΕΚ… πέθανε. Τα σφυρίγματα του διαιτητή, το πέναλτι που δεν δόθηκε, η κόκκινη κάρτα και η ψυχολογία δεν άφησαν την Ένωση να κάνει το … βήμα παραπάνω και να κερδίσει ένα ντέρμπι. Πράγμα που βάση της εικόνας του πρώτου ημιχρόνου δεν ήταν απίθανο.

Βέβαια αυτό που δεν πρέπει να ξεχνάμε είναι ότι από το 23ο λεπτό η Ένωση αγωνιζόταν με δέκα παίκτες και παρόλα αυτά είδε στα μάτια τον Ολυμπιακό, που βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Από το 75’ και μετά το παιχνίδι ουσιαστικά δεν είχε κάποιο νόημα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι, με την ΑΕΚ να προσπαθεί κόντρα σε 11 παίκτες και έναν διαιτητή να μειώσει και να πάρει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι.

Στο 85ο λεπτό ο Ολυμπιακός τριπλασίασε τα τέρματά του με τον Φουστέρ, κόβοντας οποιαδήποτε ενέργεια της ΑΕΚ για να μειώσει, με τον Μήτρογλου να κάνει το 4-0 δύο λεπτά αργότερα.

Μετά και από αυτό το παιχνίδι η ΑΕΚ είδε ότι δεν έχει μόνο τα δικά της προβλήματα. Θεοί και δαίμονες έχουν βαλθεί να την… ποδοπατήσουν σε μια από τις δυσκολότερες στιγμές της ιστορίας της. Και το θέμα δεν είναι η κόκκινη κάρτα και το πέναλτι, αλλά το γεγονός ότι τα μικρά σφυρίγματα που δεν δίνονται ή δίνονται ανάποδα μπορούν να αλλάξουν τη ροή του αγώνα.

Το θέμα πλέον φεύγει και δεν είναι αγωνιστικό. Το κακό πρέπει να αφανιστεί από τη ρίζα του και οι διοικούντες να πάρουν θέση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για ακόμα μια φορά ο κόσμος της ΑΕΚ ήταν εξαιρετικός. Γέμισε το παγωμένο ΟΑΚΑ, δεν σταμάτησε λεπτό να τραγουδάει και έδειξε ότι δεν έχει σκοπό να αφήσει ποτέ μόνη της την Ένωση.

AEK: Κωνσταντόπουλος(65’ Αραμπατζής), Κοντοές, Γιάγκο, Κορδέρο, Κατσικοκέρης(66’ Φούντας), Κατίδης, Γκερέιρο(30’ Μπουγαΐδης), Λαγός, Φέτσης, Βλάχος, Κουτρουμπής

Ολυμπιακός: Κάρολ, Μασάντο(64’ Ιμπαγάσα), Παπάζογλου, Φέισα, Μήτρογλου, Φουστέρ, Χολέμπας(86’ Μοντέστο), Σιόβας, Γκρέκο(78’ Μανιάτης), Τοροσίδης, Αμπντούν

Κίτρινες: 45’ Χολέμπας, 73’ Γκρέκο, 77 Βλάχος, 90+2 Ιμπαγάσα

Κόκκινες: 21’ Γιάγκο

Το AEK1924.gr βρέθηκε στο ΟΑΚΑ και σας μετέφερε live τη ροή του αγώνα. πλούσιο φωτογραφικό υλικό θα βρείτε στη σελίδα μας στο Facebook