09.11
22:00

Μάγκικη νίκη

Ακόμα μια νίκη σε ντέρμπι πήρε η δεύτερη ομάδα της ΑΕΚ που κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 του Ολυμπιακού στο Καπανδρίτι, δείχνοντας το δρόμο στη πρώτη ομάδα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός είναι πρώτος στη βαθμολογία, ενώ ο Παναθηναϊκός που νίκησε η Ένωση την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο ήταν τέταρτος.

Πολύ νωθρά ξεκίνησε το παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, καθώς οι παίκτες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους. Οι «μικροί» του Μπατίστα ήταν πιο επιθετικοί, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να βγει στις αντεπιθέσεις. Όσο περνούσαν ατ λεπτά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το ρυθμό τους, με τον Μοσχονά ωστόσο να μην απειλείτε. Ότι δεν κατάφερε να γίνει 43 λεπτά το έκανε ο Ολυμπιακός λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, καθώς κατάφερε μετά από αναστάτωση στην περιοχή της Ένωσης να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 1-0.

Η επανάληψη ξεκίνησε πολύ καλύτερα για την Ένωση. Οι αλλαγές από τον Ντανιέλ Μπατίστα, καθώς και το γκολ που δέχθηκε η ομάδα ξύπνησε τους «κιτρινόμαυρους» που είχαν ως μοναδικό σκοπό να ισοφαρίσουν. Ο Παπαδημητρίου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με τον βοηθό να το ακυρώνει ως οφ σάιντ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα στο 66ο λεπτό ο Τσεβάς συνδυάστηκε άψογα με τον Παπαδημητρίου, με τον δεύτερο να ισοφαρίζει για την Ένωση.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν μονόλογος της ΑΕΚ, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να πετύχει κάποιο δεύτερο τέρμα.

Ότι δεν έκαναν οι φιλοξενούμενοι το έκαναν οι Ενωσίτες, καθώς με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 89ολεπτό του Γροντή, έκαναν το 2-1 και πήραν προβάδισμα λίγο πριν την λήξη του αγώνα.

ΑΕΚ: Μοσχονάς, Αργυρίου, Ερέκη, Ντούμπερετ, Γαρουφαλιάς, Ναυπλιώτης (62′ Νικολόπουλος), Νικολιάς (46′ Τσουκαλάς), Δημγκιόκας, Τσεβάς (78′ Μάλτσι), Γροντής, Παπαδημητρίου.
ΟΣΦΠ: Βλάχος, Καργκούνης, Δημακάκος, Σωτηράκος, Βούρος, Σιώπης Ε., Σιώπης Δ. (82′ Βέργος), Παπασάββας (75′ Γκίνο), Ιωαννίδης, Βουτσιώτης (60′ Σούκιας), Λύρας.

** To AEK1924.gr βρέθηκε στο γήπεδο σας μετέφερε Live τον αγώνα και στη συνέχεια θα σας παρουσιάσει πλούσιολ φωτογραφική υλικό.