30.9
21:00

Ποδαρικό με το δεξί για την ΑΕΚάρα.

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της με νίκη στο Πρωτάθλημα απέναντι στην ΧΑΝΘ (26-20).

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επικράτησε με 26-20 της ΧΑΝΘ για την πρώτη αγωνιστική της Α1 χάντμπολ και έδειξε τα θετικά της στοιχεία. Η Ένωση έτσι πήρε ψυχολογική ώθηση, ενόψει της δύσκολης συνέχειας της διοργάνωσης.

Το ξεκίνημα ήταν μουδιασμένο για τις δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να μένει πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά με 4-3, κάτι που δεν συνεχίστηκε στην πορεία. Η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτης κατάφερε να αναπτύξει θετικά επιθετικά στοιχεία και να ξεμπλοκάρει με τον Διονύση Γεωργιάδη να σημειώνει καθοριστικά γκολ σε εκείνο το σημείο, φτάνοντας το σκορ στο +2 (6-4). Στη συνέχεια με τον Μπακαούκα, αλλά και τον Μπαλωμένο η κυριαρχία της Ένωσης συνεχίστηκε και τίποτα δεν έδειχνε ικανό να την σταματήσει, παρά τις προσπάθειες της ΧΑΝΘ να ανατρέψει το σκορ. Έτσι με καλή άμυνα, αλλά και εξίσου βελτιωμένη άμυνα οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους (15-10).

Στην επανάληψη η ΑΕΚ ξεκίησε νωθρά και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να μειώσει (17-14) και να έχει ελπίδες να πάρει από το παιχνίδι κάτι καλό. Όμως στη συνέχεια η Ένωση σοβαρεύτηκε και κατάφερε με συνοπτικές διαδικασίες να πάρει εκ νέου μεγάλη διαφορά. Γεωργιάδης, Μπακαούκας και Μπαλωμένος κράτησαν την ΑΕΚ σε υψηλά επίπεδα και το σκορ στο +5 (25-20), ενώ το τέλος βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» νικητές με 26-20.

ΑΕΚ ( Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας ,  Γεωργιάδης,Γιαννόπουλος, Μπαλωμένος, Κοκολοδημητράκης, Τσακνής, Σύγγαρης ,  Ασαρίδης,Οικονόμου, Αλβανός, Ναουμίδης ,Τσαούσης, Παπαδιονυσίου , Κουρέτας , Παπαδόπουλος ,Κότσιρας ,Χερουβείμ.

ΧΑΝΘ: (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Λοϊζος,Τζίνεβης,Τσαβδάρης ,Σπυρόπουλος , Σαρηγιαννίδης ,Παπαδόπουλος ,Κοκτσίδης ,  Ιωαννίδης , Κουρουμλίδης ,Μπουκοβίνας Αργυρίου ,Κόντης ,Βακάλης , Κώστας Παντελίδης,Κεσίδης,Τάτσης,Δέσπος ,Σεϊρεκίδης,Παπαδόπουλος,Ανανιάδης.