30.9
21:00

Ήττα και προβληματισμός

Τη δεύτερη σερί ήττα (80-72) της έκανε η ΑΕΚ στο φιλικό ματς κόντρα στην Αγία Παρασκευή την Κυριακή (30/09)

Στο έβδομο φιλικό προετοιμασίας, η Ένωση γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα (80-72), κόντρα στην Αγία Παρασκευή (ομάδα Α2 κατηγορίας) παρά το γεγονός ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο προσπάθησε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Οι «κιτρινόμαυροι» πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση, με το πρόβλημα να εμφανίζεται κυρίως στην αμυντική λειτουργία της ομάδας. Η ΑΕΚ βρέθηκε σε σημείο να χάνει και με 15 πόντους διαφορά από την Αγία Παρασκευή, όμως στα τελευταία λεπτά κατάφερε να κλείσει την ψαλίδα και λίγο έλλειψε να πάρει και το ματς. Αξίζει να σημειωθεί ότι ένα από τα μεγάλα «χαρτιά» του Βαγγέλη Ζιάγκου, ο Ανδρόνικος Γκιζόγιαννης δεν αγωνίστηκε σε ακόμα ένα φιλικό,  με τον 29χρονο πάουερ φόργουορντ να επιστρέφει σε κανονικό ρυθμό προπονήσεων μέσα στην εβδομάδα. Από εκεί και πέρα, εξαιρετικός για ακόμα μια φορά ήταν ο Μιχάλης Πολυτάρχου, ενώ όλοι οι παίκτες πήραν χρόνο συμμετοχής στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-41, 67-57, 80-72