21.9
21:00

ΑΕΚ… ανώτερου επιπέδου!

Για ακόμα μια φορά η «Βασίλισσα» έδειξε τις… κακές προθέσεις τις για τη φετινή σεζόν και επικρατώντας 76-67 του Λαυρίου πέρασε στον τελικό του τουρνουά που διοργανώνει στο κλειστό των Άνω Λιοσίων

Ακόμα μια νίκη (76-67) συνοδευόμενη από ακόμα μια εξαιρετική εμφάνιση έκανε η ΑΕΚ σήμερα το απόγευμα κόντρα στο Λαύριο (ομάδα Α2 κατηγορίας) στο πλαίσιο του τουρνουά που διοργανώνει στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Η ΑΕΚ φαίνεται πως «χτίζεται» σε γερές βάσεις, αποδεικνύοντας ότι θα μπορούσε να σταθεί επάξια στην Α2 κατηγορία. Αυτή είναι και η τέταρτη σερί νίκη σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι στιγμής και αύριο (17:00) θα αντιμετωπίσει στον τελικό το νικητή του δεύτερου σημερινού αγώνα μεταξύ σε Χαλκίδα και Φιλαθλητικό.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο ματς και είχαν το πάνω χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου (26-19), ενώ το ίδιο συνέβη και στη δεύτερη περίοδο με την ΑΕΚ να δείχνει ασταμάτητη, έχοντας ως βασικό της «όπλο» το Μιχάλη Πολυτάρχου που δεν σταμάταγε να σκοράρει από παντού. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά (61-58), όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου επέστρεψαν στο παρκέ συγκεντρωμένοι και με τον Βαγγέλη Τζόλο να δίνει λύσεις, όταν η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βάλει καλάθι έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 45-37, 76-67