16.3
22:00

Έγκλημα και τιμωρία

Οι Μάγκες της ομάδας Χάντμπολ ηττήθηκαν 26-24 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Δημήτρης Τόφφαλος στην Πάτρα. Χαράμισαν ένα ολόκληρο ημίχρονο οι Κιτρινόμαυροι μέχρι να μπουν στο παιχνίδι, ενώ όταν συνήλθαν και έφτασαν στην ισοφάριση ήταν αρκετά επιπόλαιοι. Το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας του κατέκτησε ο ΠΑΟΚ.

Μοιραίος ο Μαξίμοβιτς, κορυφαίος ο Μπακαούκας. Συγκλονιστικό ο κόσμος της Ένωσης που κέρδισε κατά κατάτος την μονομάχία με τους Ασπρόμαυρους οπαδούς.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με την Α.Ε.Κ να σκοράρει πρώτη αλλά τον ΠΑΟΚ να ακολουθεί από κοντά. Στο 8′ η Ένωση ήταν μπορστά με 5-3 αλλά κάπου εκεί έσβησαν οι μηχανές. Ο Δικέφαλος του Βορρά με κορυφαίο τον Τσακίρη κατάφερε και πήρε το προβάδισμα που έμελλέ να μην το χάσει ποτέ. ΤΟ πρώτο μέρος τελείωσε μεένα σπάνιας ομορφιάς γκολ από τον Τσακίρη με αποτέλεσμα οι παίχτες του Γιάννη Αρβανίτη να βρίσκονται πίσω με 14-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Α.Ε.Κ αντέδρασε. Η άμυνα έγινε πολύ πιεστική καθώς ο Αρβανίτης την γύρισε σε 6-0, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να μην μπορεί να βρει λύσεις. Ο Χριστόφορος Μπακαούκας που ήταν κακός στο πρώτο μέρος ανέλαβε δράση και το σκορ 8 λεπτά πριν το τέλος ήταν ισόπαλο με 21-21, με τον Μπακαούκα να αστοχεί σε πέναλτι, και τον Μαξίβοβιτς να δοκιμάζι απερίσκεπτα αρκετά βεβιασμένα σουτ.

Η επιπολαιότητα κυριάρχησε στο τελευταίο διάστημα του αγώνα και σε συνδυασμό με την αποβολή του Παπαδόπουλου ο Πετρίδης σημείωσε δύο γκολ και τελείωσε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 4-5, 11-9, 14-11, 16-15, 20-20, 26-24

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Υετίων): Παλάσκας 4, Γουργούμης, Σαουλίδης, Κοκώνης 2, Κνέζεβιτς, Αποστολίδης 2, Πετρίδης 1, Ανγκελόφσκι 1, Ιωαννίδης 2, Τσακίρης 7, Σεβαστίδης 4, Τάτσης, Κεσίδης 2, Πίτσιος.

ΑΕΚ (Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 4, Γιαννόπουλος 3, Βακάλης, Κοκολοδημητράκης 1, Κουλούρης, Κόντης 2, Ασαρίδης 2, Οικονόμου, Τσαούσης 1, Ζαχαρης, Παπαδόπουλος 1, Μαξίμοβιτς 3.