31.1
22:00

Στον τελικό Κυπέλλου οι μάγκες…

Στον τελικό Κυπέλλου η Α.Ε.Κ μετά την εκπληκτική εμφάνιση και νίκη απέναντι στον Διομήδη Άργους με 31-19. Τρίτη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό οι Κιτρινόμαυροι απέναντι στον ΠΑΟΚ, ενώ έδωσαν σε όλο τον κόσμο να καταλάβει πως όταν αγωνίζεται πλήρης δεν έχει αντίπαλο στην Ελλάδα. Έπεται συνέχεια το Σάββατο καθώς οι δύο ομάδες κοντράρονται εκ νέου, αυτήν την φορά για το πρωτάθλημα. Κορυφαίοι οι Μπακαούκας, Τσαούσης.

Νευρικό το πρωτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες με την Α.Ε.Κ να καταφέρνει να έχει προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνίδιού. Το πρώτο τριαντάλεπτο έλεξε με την Ένωση να προηγείται με 12-10.

Το δεύτερο μέρος στο γήπεδο υπήρχε μόνο η Α.Ε.Κ. Οι Κιτρινόμαυροι έδωσαν ρεσιτάλ ουσιαστικού και μαζί θεαματικού Χάντμπολ, έπαιξαν σπουδαία άμυνα και έκαναν το παιχνίδι παράσταση για ένα ρόλο. Όλοι οι παίχτες σκόραραν και αυτό είναι δείγμα της μεγάλης διαφοράς.

Στο άλλο ματς της ημέρας ο ΠΑΟΚ επικράτησε στην παράταση του Φίλιππου Βέροιας με 25-26  και οι δύο Δικέφαλοι θα κοντραριστούν σε έναν τελικό που αναμένεται με τεράστιο ενδιαφέρον.