27.1
22:00

Κλοπή…

Το έκαναν το θαύμα τους στην Ομοσπονδία του Χάντμπολ. Μπακαούκας και Βακάλης δεν αγωνίστηκαν στο σημερινό ντέρμπι απέναντι στον ΠΑΟΚ στην Μίκρα και η Ένωση έχασε δύο από τα πιό βασικά στελέχη της χάνοντας με 30-29 . Το πάλεψαν όσο μπορούσαν οι Κιτρινόμαυροι με κορυφαίους τους Τσαούση και Μαξίμοβιτς αλλά μοιραία υπέκυψαν.

Η Ένωση μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 0-2. Μέχρι εκεί. Οι Ασπρόμαυροι πήραν το προβάδισμα στο 5ο λεπτό και το διατήρησαν μέχρι το φινάλε. Οι παίχτες του Γιάννη Αρβανίτη στερούμενοι των δύο βασικών επιθετικών τους όπλων δεν έμειναν αρκετά γκολ πίσω και το ημίχρονο έλειξε με 17-11 για τον ΠΑΟΚ. Στην επανάληψη οι Κιτρινόμαυροι προσπάθησαν έφτασαν την διαφορά στο ένα γκολ (21-20), αλλά και πάλι οι εναλλακτικές λύσεις των γηπεδούχων έκαναν την διαφορά. Η διαφορά ανέβηκε ανέβηκε στα 4 γκολ και η τελευταία προσπάθεια ήρθε πέντε λεπτά πριν το τέλος με τους Μαξίμοβιτς και Γιαννόπουλο να σκοράρουν συνεχώς. Το σκορ έφτασε στο 30-29 και στα δύο τελευταία λεπτά η Α.Ε.Κ δεν κατάφερε να σκοράρει και να πάρει μία φοβερή νίκη.

Πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα σκάνδαλα που έχουν πραγματοποιηθεί και σίγουρα η Ένωση πρέπιει να σηκώσει ανάστημα σε αυτόν τον ανιλεή πόλεμο που δέχεται από όλους…