21.4
22:29

Κορίτσια για φίλημα! – Έγινε το πρώτο βήμα με ανατροπή!

Τα κορίτσια της ΑΕΚ κατάφεραν και ανέτρεψαν το σκορ του αγώνα και έκαναν 1-0 στη σειρά των τελικών, κάνοντας το πρώτο βήμα για την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία.

Το τμήμα του Γυναικείου Βόλεϊ έκανε το πρώτο βήμα για την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία καταφέρνοντας να κερδίσει με 3-2 του Ηλυσιακού, αφού πρώτα έκανε την ανατροπή δυο φορές στο ματς, αλλά και στο τελευταίο σετ από 7-13.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο πρώτο σετ με αποτέλεσμα ο Ηλυσιακός να πάρει το πρώτο σετ, σχετικά με σβηστές μηχανές και με σκορ 11-25.

Στη συνέχεια τα κορίτσια της Ένωσης, μπόρεσαν να ανατρέψουν την εικόνα τους και να κάνουν το 1-1 με σκορ 25-14, κρατώντας σωστή επιθετική στάση αλλά ταυτόχρονα και αμυντική.

Τα κορίτσια του Ηλυσιακού στο τρίτο σετ παρότι μετατράπηκε σε ντέρμπι κατάφεραν να κάνουν το 1-2 με σκορ 22-25 και να έχουν το πρώτο λόγο για να πάρουν το ματς με 3-1 σετ.

Όμως οι Κιτρινόμαυρες γυναικάρες της ΑΕΚ δεν το επέτρεψαν σε ένα σετ ροντέο καταφέρνοντας να το πάρουν με 26-24.

Και στο τελευταίο σετ το ματς είχε δραματικό τέλος, τα κορίτσια του Ηλυσιακού κατάφεραν να πάρουν ένα γερό προβάδισμα φτάνοντας το σκορ στο 7-13, όμως τα κορίτσια της ΑΕΚ έδειξαν πάθος και ψυχή και ανέτρεψαν για ακόμα μια φορά σετ στον αγώνα και το 7-13 μετατράπηκε 15-13 με την Ένωση να πετυχαίνει το 3-2 και να φεύγει μεγάλη νικήτρια του ματς.

Έτσι, ο Δικέφαλος έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών και πλέον φαίνεται πως θα έχει τον πρώτο λόγο για την άνοδο της ομάδας στη μεγάλη κατηγορία του Βόλεϊ Γυναικών.

Τα σετ: 11-25, 25-14, 22-25, 26-24, 15-13.