17.3
18:54

«Ναυάγιο» στη Μίκρα, έχασε και την 2η θέση

Η Ένωση γνώρισε την ήττα απ’ τον ΠΑΟΚ με 26-21 και εγκαταλείφθηκε ο στόχος της 2ης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, για απευθείας είσοδο στα ημιτελικά των πλέι οφ. Κακοί σε όλο το ματς οι μάγκες δεν απείλησαν τον ΠΑΟΚ. Προσπάθησε να διασωθεί απ’ το «ναυάγιο» ο Λόκερν, αλλά και σε κάποια σημεία του αγώνα ο Ραντούλοβιτς.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να προηγηθεί στο πεντάλεπτο με 3-2. Οι Κιτρινόμαυροι προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο ματς και βελτιώνοντας την άμυνα τους και όσο προσπαθούσαν περισσότερο μένανε πάντα στο -1 απ’ την ομάδα των Θεσσαλονικιών με σκορ 8-7.

Στη συνέχεια η Ένωση έφερε το ματς ίσα με σκορ 9-9 αλλά αυτό δεν κράτησε πολύ, αφού κάποια λάθη της, αλλά και ο πολύ καλός Κοττανίδης που είχε κατεβάσει ρολά στο τέρμα του ΠΑΟΚ, έβαλαν τους αντιπάλους της μπροστά στο ματς με σκορ 12-10 και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου είχαν καταφέρει οι Ασπρόμαυροι να φτάσουν την διαφορά στο 13-10 και στο +3 απ’ την ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικότερα στο πρώτο δεκάλεπτο οι Κιτρινόμαυροι δεν μπήκαν καθόλου καλά στο ματς με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να παίρνει ένα προβάδισμα πέντε γκολ με σκορ 15-10. Στη συνέχεια όμως η ομάδα του Νίκου Γραμματικού βελτίωσε την εικόνα της και κατάφερε να επιστρέψει στο ματς κάνοντας σχετικά γρήγορα και μετά από δυο καλές αποκρούσεις του Ραντούλοβιτς το σκορ 15-14, φτάνοντας στο -1.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ σταμάτησε αμυντικά την ΑΕΚ και εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα της Ένωσης, πηγαίνοντας πάλι την διαφορά στο +6 με σκορ 20-14. Η Ένωση έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει, καθώς και με παίκτη παραπάνω επιθετικά δεν έβρισκε λύσεις, αλλά κατάφερε εκείνο το διάστημα να δεχτεί και δυο γκολ δυσκολεύοντας όλο και περισσότερο τα πράγματα.

Τελικά κάτι δεν άλλαξε στο ματς η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 26-21 απ’ τον ΠΑΟΚ, πληρώνοντας την κακή της εικόνα καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς (με εξαίρεση κάποια διαστήματα στο πρώτο ημίχρονο). Πλέον η δεύτερη θέση έχει εγκαταλειφθεί απ’ τον στόχο της Ένωσης, που πλέον βλέπουν ημιτελικά των πλέι οφ για το πρωτάθλημα μέσω των προημιτελικών.

Οι μάγκες με την συγκεκριμένη εικόνα, πολύ δύσκολα θα καταφέρουν να πετύχουν τον στόχο τους που δεν είναι άλλος απ’ το πρωτάθλημα, αφού σε ακόμα ένα κρίσιμο ματς έδειξαν κατώτεροι των προσδοκιών, μη μπορώντας να δείξουν σε κανένα σημείο του αγώνα ότι έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού.