17.2
16:54

Ευρωπαϊκοί ΜΑΓΚΕΣ!!! – Η ΑΕΚ στους “8” του Τσάλεντζ Καπ!

Ο Δικέφαλος προκρίθηκε στους «8» του Τσάλεντζ Καπ, επικρατώντας της Γκεζτεπε με 32-23 και κάλυψε την διαφορά των τεσσάρων γκολ του πρώτου αγώνα. Μεγάλη εμφάνιση απ’ όλους τους παίκτες της ομάδας, αλλά ξεχωριστοί ύμνοι στον Ραντούλοβιτς που κατέβασε ρολά, αλλά και σε Αργυρου, Χόγκα. Πολύ καλό κοουτσάρισμα και του Νίκου Γραμματικού.

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασιμένη στο ματς για να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα που θα της χάριζε την πρόκριση στην επόμενη φάση, παίρνοντας από πολύ νωρίς προβάδισμα τριών γκολ με σκορ 5-2.

Στη συνέχεια οι Τούρκοι προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν σε 7-7, ενώ μπόρεσαν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 7-8. Οι μάγκες όμως, ανέκτησαν την σοβαρότητα τους και με πολύ καλή άμυνα αλλά και επίθεση κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και την διαφορά τριών γκολ με σκορ 14-11 στο ημίχρονο, με έναν φοβερό Ραντούλοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση δεν υστέρησε καθόλου απ’ το πρώτο συνέχισε στις υψηλές πτήσεις την απόδοση της, θέλοντας να τελειώνει το ματς και την πρόκριση με συνοπτικές διαδικασίες και το κατάφερε αποκτώντας στα πρώτα δέκα λεπτά διαφορά 7 τερμάτων με σκορ 21-14 για πρώτη φορά στο ματς.

Οι μάγκες δεν σταμάτησαν λεπτό παρότι είχαν την πρόκριση στα χέρια τους, είχαν πάρει για τα καλά φορά και συνέχισαν αυτό που είχαν αρχίσει και όσο περνούσε η ώρα έδειχναν την ανωτερότητα τους, απ’ την Γκέζτεπε και κατάφεραν να μην απειληθούν λεπτό και να πάρουν την πρόκριση στους «8» του Τσάλεντζ Καπ με νίκη 32-23.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού, αλλά και ο ίδιος ο προπονητής της ΑΕΚ έδωσε αγωνιστικό ρεσιτάλ, στριμώχνοντας στα σχοινιά, ομάδα των 3 εκατ. Ευρώ μπάτζετ και καταφέρνοντας με μια μεγάλη εμφάνιση απ’ όλους να πάρουν την πρόκριση για τους «8» της Ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας, Ζαμπούνης, Π. Νικολαΐδης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν, Δομπρής, Βαμβακάς, Αργυρού, Βραζάλιτσα, Μυλωνάς

ΓΚΕΖΤΕΠΕ (Μερτ Γεντικαρά): Χατσίογλου, Εντς, Οζμουσούλ, Κριβτσίκοφ, Γάτκιν, Όρνεκ, Κέβιτς, Ναλμπάντογλου, Ντίρεκ, Βουκίσεβιτς, Τσάτκιν, Τσέλεμπι, Σουίρεφ, Γιλντίζ.