20.1
17:01

Νίκη μετά από 4 μήνες ο Πλατανιάς!

Χάρη στο αυτογκόλ του Φαβάρο Αμαράλ, ο Πλατανιάς νίκησε με 1-0 τον Λεβαδειακό και πήρε βαθιά «ανάσα» στην προσπάθεια του να παραμείνει στην κατηγορία.

Στην σημερινή αναμέτρηση στα Περιβόλια Χανίων, ο ουραγός Πλατανιάς έπαιζε το τελευταίο του πιθανότατα χαρτί για να μείνει «ζωντανός» στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού, καθώς είχε συγκεντρώσει μόλις έξι πόντους έπειτα από 17 αγωνιστικές και αγνοούσε τη νίκη από τις 23 Σεπτεμβρίου (το 1-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης στην Ριζούπολη), ενώ ο Λεβαδειακός, με καλή ψυχολογία απ’ τη σπουδαία εντός έδρας νίκη επί του Παναθηναϊκού την Κυριακή (3-2), ήθελε βαθμό ή βαθμούς για να εδραιωθεί στην πρώτη οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα και να διατηρήσει διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή μπάλας και περισσότερες τελικές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η ομάδα του Ζοσέ Ανιγκό ήταν πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις της, είχε δοκάρι με τον Μοχάμεντ Γιουσούφ στο 18ο λεπτό και δύο αξιόλογες ευκαιρίες για γκολ, με τον Πέτρο Γιακουμάκη στο 8′ και τον Σουμπίνιο στο 44′.

Αναλυτικά οι συνθέσεις:

Πλατανιάς (Χοσέ Ρόκα): Κλιάιτς, Βάντερσον, Κασάλιτσα (46′ Ντουαλά), Πετρόπουλος, Καρυπίδης, Κοροβέσης, Δημούτσος, Αγγελόπουλος (78′ Ουές Ραχμάν), Μάλσα, Ντικαμονά (46′ Στάμου), Ενσικουλού
Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Ντιόγκο, Φαβάρο Αμαράλ, Λεονάρντο, Μητρόπουλος, Ομπιόρα (81′ Σαβαντογκό), Σουμπίνιο (74′ Νιάσε), Μαρκόφσκι, Γιακουμάκης, Γιουσούφ

Πηγή: sdna.gr