17.1
21:15

Νίκησε στην Πολωνία, παρέμεινε στο κόλπο της «4αδας»

Η Βασίλισσα επιβλήθηκε με 69-63 κάνοντας την πρώτη της νίκη για το 2018, νικώντας την Ρόζα Ράντομ στην Πολωνία και παραμένοντας σε τροχιά πρόκρισης για το Champions League. Κορυφαίοι για την ΑΕΚ οι Σάκοτα, Χάρις και Ελόνου.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε πολύ δυνατά στο ματς έχοντας ως αποτέλεσμα η Ρόζα Ράντομ να πάρει στα πρώτα πέντε λεπτά, προβάδισμα εφτά πόντων με σκορ 11-4. Κάπου εκεί η Βασίλισσα προσπάθησε να γυρίσει το σκορ, αλλά δεν το κατάφερε έχοντας κάνει μέσα σε λιγότερο 8 λεπτά, 4 λάθη και έχοντας 4/10 σουτ. Παρόλα αυτά, κατάφερε λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου να φτάσει την διαφορά στους τρεις πόντους με σκορ 17-14.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, ανέβασε την απόδοση της και βελτίωσε την εικόνα της και με δυο συνεχόμενα καλάθια των Ελόνου και Χάρις πήγαν την διαφορά στον ένα πόντο με σκορ 19-18. Έπειτα κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα η απόδοση τους, με αποτέλεσμα η Ένωση να περάσει μπροστά στο σκορ με τον Ελόνου να κάνει το 32-34, ενώ λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν πάνε την διαφορά στους τρείς πόντους και το σκορ ημιχρόνου στο 33-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει μεγαλώσει την διαφορά φτάνοντας το σκορ στο 36-48. Η Ρόζα προσπάθησε αν αλλάξει το κλίμα και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους δέκα πόντους λίγο πριν την λήξη της τρίτης περιόδου με 43-53.

Στη τέταρτη περίοδο η Βασίλισσα έσβησε τις μηχανές και παραλίγο να το πληρώσει, αφού η Ρόζα απ’ το 48-56 κατάφερε να μειώσει σε 56-59. Κάπου εκεί όμως ανέλαβε το πολυβόλο του Σάκοτα και του Χάρις καταφέρνοντας να πάνε το σκορ στο 59-65 με δυο συνεχόμενα τρίποντα. Στη συνέχεια η Ρόζα μείωσε στους τρεις, αλλά δυο δύσκολα καλάθια του Ντούσαν Σάκοτα κάτω από πίεση κατάφερε να δώσει προβάδισμα στην Ένωση, αλλά και τη νίκη με 63-69.

Η ΑΕΚ κατάφερε και πήρε το διπλό στην Πολωνία το οποίο την βάζει και πάλι σε τροχιά πρόκρισης έχοντας 17 βαθμούς στην κατάταξη της βαθμολογίας.