22.11
19:13

Οι Μάγκες …επέστρεψαν!

Κώστας Κοσικίδης

Η ΑΕΚ επικράτησε με 26-23 του ΠΑΟΚ με πολύ όμορφο χάντμπολ, δείχνοντας πάθος, θέληση και ψυχή κάτι που έλειψε αρκετά απ’ τα προηγούμενα ματς και πήρε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς, δείχνοντας τα “δόντια” της για την συνέχεια. Κορυφαίοι όλοι οι μάγκες, αλλά οι Ραντούλοβιτς, Γεωργιάδης, Χόγκας, Λόκεν έδωσαν το κάτι παραπάνω στους Κιτρινόμαυρους.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, με πάθος και με το μαχαίρι στα δόντια αποφασισμένη να δείξουν απ’ την αρχή τις προθέσεις τους απέναντι στον ΠΑΟΚ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αποκτήσουν από αρκετά νωρίς ένα προβάδισμα στο ματς και στο πρώτο τέταρτο προηγούταν με 7-2.

Η συνέχεια για τους παίκτες του Νίκου Γραμματικού ήταν το ίδιο καλή, αφού σε κανένα σημείο του ματς δεν έχασαν την διαφορά που είχαν αποκτήσει παρά μόνο προς το τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ κατάφερε και μείωσε στα τέσσερα γκολ, με το σκορ στο 14-10, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση δεν μπήκε τόσο δυνατά όπως στο πρώτο κάτι που το πλήρωσε, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει και να την φτάνει στο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου στο 17-16.

Κάπου εκεί η Ένωση και μετά το τάιμ αουτ του Νίκου Γραμματικού, αφυπνιστικέ και κατάφερε να ξανά πάρει φόρα πηγαίνοντας την διαφορά και πάλι στο +3 και το σκορ στο 19-16. Και η συνέχεια βέβαια κυμάνθηκε ακόμα καλύτερη για την Ένωση, που κατάφερε με τον Λόκεν να σημειώσει γρήγορα δυο γκολ και να κάνει το σκορ 21-18.

Απ’ εκεί και έπειτα οι μάγκες είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στον ΠΑΟΚ να αντιδράσει, σε σημείο που ήταν ακίνδυνος. Το ματς κυμάνθηκε έτσι μέχρι και το τέλος του με την ΑΕΚ να φεύγει νικήτρια απ’ την αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ απέναντι στον ΠΑΟΚ, με 26-23 σκορ.

Οι μάγκες πραγματοποιήσαν μια μεγάλη εμφάνιση και κατάφεραν να πάρουν το πολυπόθητο δίποντο για καλύψουν το χαμένο έδαφος που πραγματοποίησαν με τα στραβοπατήματα των προηγούμενων αγωνιστικών.

Μεγάλη εμφάνιση απ’ όλους τους παίκτες της ομάδας, αλλά αναμφίβολα οι Ραντούλοβιτς, Γεωργιάδης, Χόγκας και Λόκεν ξεχώρισαν λίγο παραπάνω απ’ τους υπόλοιπους.