18.11
19:25

Ισοπεδωτική ΑΕΚ με σβηστές τις μηχανές!

Χωρίς καμία δυσκολία και με σβηστές τις μηχανές η ΑΕΚ επικράτησε με 16-40 του London GD για τον πρώτο αγώνα του 3ου γύρου του Challenge Cup, δείχνοντας απ’ τα πρώτα λεπτά του ματς την ανωτερότητα της και την κυριαρχία της στον αγώνα.

Σε ένα ματς που φάνηκε η κατωτερότητα της London GD απ’ τα πρώτα λεπτά, η Ένωση δεν συνάντησε σε κανένα σημείο του ματς καμία δυσκολία, με αποτέλεσμα και ο προπονητής της ΑΕΚ, Νίκος Γραμματικός να κάθεται ήσυχος στον πάγκο του και να απολαμβάνει την ομάδα του.

Οι μάγκες μπήκαν δυνατά στον αγώνα και με συνοπτικές διαδικασίες καθάρισαν τους Άγγλους χωρίς καμία δυσκολία και αντίσταση. Οι Άγγλοι έδειχναν απ’ τα πρώτα λεπτά ότι δεν μπορούν να κυμανθούν στο επίπεδο της Ένωσης, με αποτέλεσμα να αφήσουν τους Κιτρινόμαυρους να κάνουν το παιχνίδι τους. Έτσι, η ΑΕΚ πήρε μια διαφορά 9 γκολ με σκορ 3-12 και κατάφερε στο ημίχρονο του ματς να προηγείται με 8-20.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε με σβηστές τις μηχανές μια δυνατή προπόνηση απέναντι στην London GD. Μάλιστα, οι Άγγλοι βελτιώθηκαν αρκετά στην επίθεση τους, αλλά αυτό δεν αρκούσε αφού και επιθετικά η Ένωση ήταν πολύ καλή και είχε ως αποτέλεσμα να μειώνουν οι Άγγλοι αλλά η ΑΕΚ να μεγαλώνει την διαφορά.

Έτσι κύλησε όλο και το δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ, να έχει την διαφορά και να κάνει επίδειξη δύναμης απέναντι στον κατώτερο αντίπαλο της, με αποτέλεσμα να επικρατήσει με 16-40 στο πρώτο ματς των δυο ομάδων, δίνοντας ραντεβού για τον αυριανό (19/11) αγώνα πάλι στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.