04.11
19:41

Με σβηστές μηχανές και σοβαρότητα επικράτησαν οι μάγκες!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 25-37 της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη και επέστρεψε στις νίκες για το πρωτάθλημα. Με σοβαρότητα οι αθλητές του Νίκου Γραμματικού καθάρισαν με σβηστές τις μηχανές τους Θεσσαλονικείς.

Οι μάγκες μπήκαν πολύ δυνατά πραγματοποιώντας ένα απ’ το καλύτερο πρώτο τους ημίχρονο, περιόρισαν την ομάδα της ΧΑΝΘ στα ανασταλτικά τους καθήκοντα, ενώ επιθετικά βγήκαν οι αυτοματισμοί και τα συστήματα, έχοντας ως αποτέλεσμα να αποκτήσει μια διαφορά τεσσάρων γκολ αρκετά νωρίς στο ματς με σκορ 2-6.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη για την Ένωση, παρότι η ΧΑΝΘ ανέβασε απόδοση και προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα απέναντι στον σούπερ Δικέφαλο. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού μεγάλωνε την διαφορά φτάνοντας μάλιστα λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου σε double score (9-19), περιορίζοντας αναμφίβολα τις προσπάθειες των Θεσσαλονικιών.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση συνέχισε απ’ εκεί που άφησε το πρώτο, συνεχίζοντας την καλή της εμφάνιση με σβηστές τις μηχανές. Οι μάγκες κράτησαν το double score μεγαλώνοντας όσο να ναι και την διαφορά στο σκορ φτάνοντας κάποια στιγμή να νικούν την ΧΑΝΘ με 18-32.

Οι Θεσσαλονικείς προσπαθούσαν να αντιδράσουν και να μειώσουν στο σκορ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να απειλήσουν την ομάδα του Νίκου Γραμματικού. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κρατάει η Ένωση την ΧΑΝΘ μακριά απ’ το σκορ με διαφορά 12 γκολ και να κερδίζει στο τέλος με 25-37 και να επιστρέφει στις νίκες, έπειτα απ’ την ήττα με τον Ολυμπιακό, αλλά και την διακοπή λόγω της Εθνικής ομάδας.

Οι μάγκες εμφανίστηκαν σοβαροί σε όλη την διάρκεια του ματς και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα επικράτησαν με σβηστές τις μηχανές της ΧΑΝΘ.

Τα ημίχρονα: 9-19, 25-37.