14.10
09:17

Δεν έχει μεγάλη διαφορά, αλλά θέλει δουλειά

Η Ένωση ηττήθηκε στο χθεσινό ματς απ’ τον Ολυμπιακό ΙΕΚ Ξυνή (19-20), με το ματς να κρίνεται στα σημεία για τις δυο ομάδες.

Στο πρώτο ιστορικό ντέρμπι για το Ελληνικό χάντμπολ, ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, οι «Ερυθρόλευκοι» βγήκαν νικητές με σκορ 20-19, με αρκετούς όμως να περίμεναν ότι θα είχε μια εύκολη επικράτηση απέναντι στην Ένωση.

Στην πραγματικότητα όμως τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά, οι μάγκες εμφανίστηκαν «καμικάζι» στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ και είχαν αποκτήσει απ’ την αρχή του ματς προβάδισμα στο σκορ το οποίο έφτανε και στο +4 κατά περιόδους, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο.

Η Ένωση όμως πλήρωσε την έλλειψη εμπειρίας από τέτοια ματς, αφού έχει στο δυναμικό της μια νέα ομάδα που ακόμα βρίσκεται στην περίοδο του χτισίματος μεταξύ τους, αλλά και παίκτες που τώρα έχουν αρχίσει και χτίζουν τον χαρακτήρα του πρωταθλητισμού που χρειάζεται ο Δικέφαλος.

Απ’ την άλλη ο Ολυμπιακός μπορεί να είχε μια πιο μεγάλη σε ηλικία ομάδα και τα σημάδια κούρασης να φάνηκαν ειδικότερα στο τελευταίο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά η εμπειρία κάποιων παικτών φάνηκε, όπως και το ότι οι συγκεκριμένοι παίκτες με εξαίρεση κάποιες περιπτώσεις, βρίσκονται από πέρυσι στα εκπαιδευτήρια Ξυνή.

Ο Αλέξης Αλβανός μπορεί να ήταν «σβηστός» απ’ την αρχή του ματς, αλλά σε καθοριστικά σημεία του αγώνα, εμφανιζόταν και έδινε την λύση για τους Πειραιώτες, όπως το ίδιο ίσχυε και για τον Κώστα Τσιλιμπάρη που ήταν εκεί όταν χρειάστηκε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Όμως, αυτός που κρατούσε ζωντανό τον Ολυμπιακό απ’ την αρχή του ματς, ήταν ο Γρηγόρης Σανίκης. Ο 37χρονος ίντερ ήταν ο κορυφαίος για τους ερυθρόλευκους, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην ΑΕΚ.

Και οι τρεις τους είναι παίκτες που έχουν αγωνιστεί στην Ένωση κατά το παρελθόν και παρότι βρίσκονται σε μεγάλη ηλικία, τα δείγματα ποιότητας τους, αλλά και η εμπειρία τους, είναι αρκετά ώστε να δυσκολέψουν το έργο της εκάστοτε ομάδας.

Οι μάγκες εκεί υστέρησαν απ’ τους αντιπάλους τους, αλλά έδειξαν ότι δεν έχουν μεγάλη διαφορά και βρίσκονται σε καλό δρόμο, ώστε να φτάσουν στο ίδιο επίπεδο, αρκεί πρώτα να δουλέψουν. Έχουν αρκετό χρόνο να το πράξουν μέχρι τα πλέι οφ, που εκεί η Ένωση πρέπει να εμφανιστεί πανέτοιμοι για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Τέλος, η χθεσινή διαιτησία ήταν πολύ κακή, αλλά υπήρξαν λάθος σφυρίγματα και για τις δυο ομάδες, με την Ένωση όμως να δέχεται το καθοριστικό σφύριγμα σε ένα επιθετικό φάουλ που καταλόγισαν πάνω στον Πέρρο, που αν δεν δινόταν αυτή η λάθος απόφαση στην ΑΕΚ, πιθανόν να υπήρχε άλλη κατάληξη στο ματς.