13.10
19:07

Δεν άφησαν τους μάγκες να κερδίσουν…

Οι μάγκες γνώρισαν την ήττα στο πρώτο ντέρμπι απέναντι στον Ολυμπιακό ΙΕΚ Ξυνή με 20-19, με τους κιτρινόμαυρους να έχουν πολλά παράπονα απ’ την διαιτησία, που σε κρίσιμα καθοριστικά σημεία έπαιξαν ρόλο τα σφυρίγματα τους. Απίστευτη ατμόσφαιρα απ’ τον κόσμο της Ένωσης, που πραγματοποίησαν καμίνι το «Γ. Κασιμάτης».

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και ο Λόκεν στα πρώτα δευτερόλεπτα έκανε την πρώτη ευκαιρία για την Ένωση σημαδεύοντας το δοκάρι. Στη συνέχεια η Ένωση κατάφερε να να ανοίξει το σκορ με το γκολ του Παναγιώτη Νικολαΐδη και από κάποιο σημείο και μετά, να αποκτήσει προβάδισμα τριών γκολ με το σκορ να βρίσκεται στο 5-2.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να μείωσει στο γκολ, κάνοντας το σκορ 5-4, αλλά η Ένωση απάντησε και πήρε προβάδισμα τεσσάρων γκολ κάνοντας το 8-4. Οι Ερυθρόλευκοι απάντησαν μετά από κάποιο σημείο που η Ένωση έδειξε κάποια δείγματα χαλάρωσης, με αποτέλεσμα να φτάσει το ματς πάλι στο γκολ, με το σκορ στο 8-7. Η κατάσταση μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε ριζικά, η Ένωση συνέχισε να έχει τα ήνια του ματς, τελειώνοντας το ημίχρονο με 11-10.

Οι μάγκες πραγματοποίησαν ένα απ’ τα καλύτερα πρώτα τους ημίχρονα μέχρι στιγμής στην σεζόν, δείχνοντας πολύ καλή εικόνα, με κορυφαίους τους Μυλωνά, Ραντούλοβιτς, Νικολαΐδη Π. και Χόγκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση θέλησε να κρατήσει την υπέρ της διαφορά στο σκορ και απ’ το πρώτο λεπτό κατάφερε με τον Χρήστο Νικολαΐδη να το δείξει (12-10). Ο Ολυμπιακός όμως κατάφερε να αντιδράσει γρήγορα και να φέρει το ματς στην ισοπαλία (13-13).

Στη συνέχεια η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο ματς και να κάνει το σκορ 16-17. Το ματς όσο κυλούσε προς το τέλος του, έπαιρνε άγρια ομορφιά, με τους οπαδούς της ΑΕΚ είχαν μετατρέψει απ’ την αρχή του αγώνα καμίνι την αίθουσα και ωθούσαν με αυτόν τον τρόπο την Ένωση να αντιστρέψει την κατάσταση.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν το ματς στο γκολ-γκολ ενώ στο 29ο λεπτό του ματς το σκορ βρισκόταν στο 19-19. Στο 29:37 του παιχνιδιού ο Αλέξης Αλβανός σημείωσε το 19-20 βάζοντας το καθοριστικό τέρμα, για τον Ολυμπιακό, γράφοντας το τελικό σκορ.

Η Ένωση προσπάθησε να απαντήσει στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά το σουτ του Λόκεν το απέκρουσε ο Τσιλιμπάρης.

Η ΑΕΚ έχει πολλά παράπονα απ’ την διαιτησία, αφού σε καθοριστικά σημεία του ματς, έπαιξε τον ρόλο της και έδωσαν στον Ολυμπιακό ΙΕΚ Ξυνή, το δικαίωμα να ανατρέψει τον αγώνα.