09:21

Τεσσάρα το «ευχαριστώ» στον κόσμο (vid)

Νίκος Κλεισαρχάκης

Σαν σήμερα (26/5) το 1991 η ΑΕΚ αντιμετώπιζε τον Ηρακλή για την 32η αγωνιστική του πρωταθλήματος, στο «Ν.Γκούμας», μία χρονιά όπου η ομάδα δεν απέδωσε τα αναμενόμενα.

Τα διοικητικά προβλήματα της ομάδας, καθώς και η κόντρα Γιδόπουλου – Μπάγεβτς, είχαν καταφέρει να αποπροσανατολίσουν την ομάδα και να πετύχει μονάχα την έξοδο στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, μετά από ένα χρόνο απουσόας.

Στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς, μπροστά στον κόσμο της, η Ένωση ήθελε να κερδίσει παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο, για να «ξεχάσει» ο κόσμος την μέτρια, έως κακή εκείνη χρονιά.

Κάτι τέτοιο έγινε, με τον Ντανιέλ Μπατίστα να έχει καθοριστικό ρόλο στο εμφατικό σκορ 4-0, με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας. Ο επιθετικός της Ένωσης πέτυχε χατ-τρικ (35’, 45’, 57’) και έχασε μοναδική ευκαιρία να τα κάνει τέσσερα τα προσωπικά του τέρματα, χάνοντας πέναλτι.

Το τελικό σκορ (4-0) έγραψε ο Γιώργος Σαββίδης, στο 61ο λεπτό, ολοκληρώνοντας μία όμορφη αναμέτρηση, με ωραίο ποδόσφαιρο, αφήνοντας πίκρα στους οπαδούς, καθώς οι κιτρινόμαυροι έδειξαν τι μπορούσαν να κάνουν.

Στο 46’ λεπτό του αγώνα, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, ως αντίπαλος, ο Χρήστος Κωστής, παίρνοντας γεύση από το τί εστί Φιλαδέλφεια.

Οι συνθέσει των ομάδων:

ΑΕΚ: Μήνου, Βασιλόπουλος, Γεωργιάδης (85΄Κούτουλας), Μανωλάς, Καραγκιοζόπουλος, Καραγιάννης, Πατίκας (81΄Μηλόπουλος), Σαβέβσκι, Μπατίστα, Φαμέλης, Σαββίδης.

Ηρακλής: Γκιζέλης, Λευκόπουλος, Ζήφκας, Δεληγιάννης, Ταχτσίδης ( Κωστής 46’), Παπαδόπουλος, Παπαδόπουλος, Μάλλιος  (Αναστασιάδης 46’), Τουτζιάρης, Γιοβάνοβιτς. Δημόπουλος