16.5
09:15

Στα τέσσερα… σταμάτησε με τον Ηρακλή (vid)

Νίκος Κλεισαρχάκης

Σαν σήμερα (16/5) το 1993 η ΑΕΚ ερχόταν αντιμέτωπη με τον Ηρακλή για την 32η αγωνιστική του πρωταθλήματος, στην τελική ευθεία για την κατάκτηση του τίτλου, όντας ένα μόλις βαθμό μπροστά από τον Παναθηναϊκό.

Η Ένωση ήθελε το απόλυτο μέχρι τέλους για να καταφέρει να κατακτήσει το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα. Παρότι είχε πιο δύσκολο πρόγραμμα από τον δεύτερο ΠΑΟ, στο τέλος τα κατάφερε.

Η ομάδα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση στο «Ν.Γκούμας» και στο τέλος πανηγύρισε μία άνετη και εύκολη νίκη. Το σκορ άνοιξε ο Αλεξανδρής με κεφαλιά (18’) και συνέχισε ο πρώτος σκόρερ, Δημητριάδης, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το σκορ ημιχρόνου (3-0) έκλεισε ο Παπαϊωάννου, μετά από πάσα-ποίημα του Σαβέβσκι, πλασάροντας υποδειγματικά τον Λεκίδη. Το γκολ αυτό έμελλε να είναι και το τελευταίο του αγαπητού στον κόσμου, Μίμη, με τα κιτρινόμαυρα καθώς ο «Βραζιλιάνος» αποχώρησε από την ομάδα μετά την κατάκτηση του τίτλου.

Στην επανάληψη, η μία χαμένη ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη, αφήνοντας το σκορ σε… χαμηλά επίπεδα. Στο 70ο λεπτό, ο Μητρόπουλος πήρε εσκεμμένη κόκκινη για να απουσιάσει μόνο στο 1 από τα 2 τελευταία παιχνίδια, μένοντας με 10 παίκτες η ομάδα.

Το τελικό 4-0 έκανε και πάλι ο «Μπίλαρος» σκοράροντας από την άσπρη βούλα στο 86’. Έτσι η ΑΕΚ, πανηγύρισε μία εύκολη νίκη απέναντι στον Γηραιό, κρατώντας παράλληλα δυνάμεις για τους επόμενους 2 αγώνες.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Μήνου, Αγορογιάννης, Καραγιάννης, Μανωλάς (88΄Κούτουλας), Σαμπανάζοβιτς, Παπαϊωάννου, Αλεξανδρής, Σαβέβσκι, Δημητριάδης (86΄Κοπιτσής), Σταματής, Μητρόπουλος.