17.3
11:41

Με… μπαλωθιά καθάρισε ο Θ(ε)ωμάς (vid)

Νίκος Κλεισαρχάκης

Σαν σήμερα (17/3) το 1985 η ΑΕΚ αντιμετώπιζε τον ΟΦΗ στην Νέα Φιλαδέλφεια για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος και μοναδικός στόχος ήταν η νίκη για να συνεχίσουν να βρίσκονται εντός διεκδίκησης τίτλου.

Ο δικέφαλος είχε στερηθεί την νίκη μέσα στην Τούμπα λόγω διαιτητικών αποφάσεων. Ο διαιτητής της αναμέτρησης «έκοβε» συνεχώς τις επικίνδυνες αντεπιθέσεις των «κιτρινόμαυρων» ως οφσάιντ.

Μάλιστα είχε ακυρώσει και κανονικό γκολ του Εστερχάζι στο 88’ «στερώντας» με αυτόν τον τρόπο ένα πολύτιμο διπλό για την Ένωση. Για αυτό το λόγω όλοι στο «κιτρινόμαυρο» στρατόπεδο ήταν ιδιαίτερα απογοητευμένοι.

Ο προπονητής της ομάδας, Αντώνης Γεωργιάδης, στόχευε στην βελτίωσει του ηθικού και της ψυχολογίας των παικτών, παρά στην αντιμετώπιση  των αντιπάλων, καθώς η ομάδα επέδιδε πολύ καλά.

Η Ένωση μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση ανοίγοντας το σκορ στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Νίκο Πιά, με τον κόσμο να ωθεί την ομάδα να βάλει και άλλο γκολ. Όμως στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κρητικοί ισοφάρισαν.

Δεκαπέντε λεπτά μετά την έναρξη του ημιχρόνου, ο μετέπειτα «κιτρινόμαυρος», Ράικο Γιάνγιανιν, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Αρβανίτη. Οι δύο ομάδες είχαν χάσει πολλές ευκαιρίες και είχαν κάνει και αρκετά δοκάρια (4 η ΑΕΚ και 2 ο ΟΦΗ).

Στο 75’ ο Θ(ε)ωμάς Μαύρος, που έπαιζε τραυματίας, έδωσε τη νίκη με 2-1, περνώντας τον δικέφαλο μόνο στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, καθώς ο ΠΑΟ είχε χάσει στο «Γ.Καραϊσκάκης από τον Εθνικό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Αρβανίτης, Στυλιανόπουλος,Γεωργαμλής, Μανωλάς, Πιάς, Παπαϊωάννου, Μπαλής (84΄Καραγκιοζόπουλος), Βλάχος, Δίντσικος (69΄Βοϊτσίδης),Εστερχάζι, Μαύρος

ΟΦΗ: Χοσάδας, Μαμάκας, Γκουλής, Ανδριανίδης, Τζιράκης, Κωνσταντινίδης, Τσινός, Γιανγιανίν (84’ Μαρινάκης), Τσιριμώκος, Βλαστός