08:52

«Πάτησε» την ΚΠΡ και «πέταξε» στα τελικά της Ευρώπης! (pics+vid)

Νίκος Κλεισαρχάκης

Σαν σήμερα (16/3) το 1977 η ΑΕΚ αντιμετώπιζε την Κουίνς Πάρκ Ρέϊντζερς και έγραψε την μεγαλύτερη επιτυχία της σε ολόκληρη την ιστορία της, στην κατάμεστη Νέα Φιλαδέλφεια.

Η ΑΕΚ πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες ευρωπαϊκές της νίκες και κατέκτησε το σημαντικότερο ευρωπαϊκό παράσημο στην ιστορία της μέχρι σήμερα. Κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να φτάσει στους ημιτελικούς του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Στον πρώτο αγώνα οι Άγγλοι φαίνονταν ανίκητοι και με τα 3 γκολ που πέτυχαν πήραν σημαντικό προβάδισμα πρόκερισης, όμως δεν είχε μιλήσει ακόμα η «κιτρινόμαυρη» ψυχή. Η αγγλική ομάδα ερχόταν στο «Νίκος Γκούμας» με…φόρα έχοντας νικήσει την Άρσεναλ με 2-1.

Οι οπαδοί της ΑΕΚ είχαν κατακλίσει από νωρίς όλο το στάδιο και έδιναν παλμό πρόκρισης στους παίκτες της Ένωσης, οι οποίοι έδειχναν να το πιστεύουν. Η Ένωση μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση παίζοντας στα…ίσα την ΚΠΡ και όλα πήραν φωτιά με το πρώτο γκολ.

Το πρώτο γκολ πέτυχε ο Θωμάς Μαύρος στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης και ο κόσμος ξεκίνησε να φωνάζει «μπορείτε-μπορείτε». Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν πολλές ευκαιρίες και όσο κυλούσε ο χρόνος το άγχος μεγάλωνε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο. Στο 65’ (πάλι) ο Θωμάς Μαύρος σκόραρε και έκανε το 2-0, φέρνοντας την παράταση μόλις ένα γκολ μακριά. Λίγο πριν το τέλος του αγώνα ο Παπαϊωάννου κάνει το 3-0 και το γήπεδο παίρνει φωτιά!

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση και ο προπονητής της ΑΕΚ «μυρίστηκε» πως έρχονταν και τα πέναλτι με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται. Έτσι έδωσε εντολή στον «μετρ» των πέναλτι, Χριστίδη για να περάσει αλλαγή 3 λεπτά πριν το τέλος του έξτρα χρόνου.

Τελικά η είσοδος του Χριστίδη αποδείχθηκε σωτήρια καθώς με 2 αποκρούσεις την διαδικασία των πέναλτι, έδωσε την ιστορική πρόκριση στην ΑΕΚ , στου ημιτελικούς της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Στεργιούδας (118΄Χρηστίδης), Θεοδωρίδης, Ιντζόγλου, Ραβούσης, Νικολάου, Τάσος, Τσάμης (80΄Ζαρζόπουλος), Νικολούδης, Βάγκνερ, Παπαϊωάννου, Μαύρος.

ΚΠΡ: Πάρκες, Σάνκς, Γκίλαρντ, Χόλλινς, Μακ Λίντοκ, Γουέμπ, Εστόε, Κέλλι, Μάσσον, Μπόουλς, Γκίβενς