12.2
09:40

Τα γνωστά με ΟΣΦΠ και στο τέλος τίτλο (vid)

Νίκος Κλεισαρχάκης

Σαν σήμερα (12/2) το 1997 η ΑΕΚ, όπως συνηθίζει τα τελευταία χρόνια, απέκλεισε από τη συνέχεια του Κυπέλλου την ομάδα του Ολυμπιακού και στη συνέχεια το κατέκτησε έναντι του Παναθηναϊκού.

Η ΑΕΚ φιλοξενούσε τον Ολυμπιακό για τον δεύτερο αγώνα της ημιτελική φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος, στην έδρα της στη Νέα Φιλαδέλφεια. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν πάρει προβάδισμα από τον πρώτο αγώνα με 0-1 και «έφερναν» τους Πειραιώτες στην καυτή Νέα Φιλαδέλφεια να τους…τελειώσουν.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν «ισορροπημένο» με τις δύο ομάδες να κοντράρονται στα ίσα και να υπάρχει πολύ πάθος και ένταση κατά τη διάρκεια του αγώνα. Η ΑΕΚ έπαιζε με παίκτη λιγότερο από 34ο λεπτό, μετά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που έδειξε ο διαιτητής Παπαδάκος στον Μιχάλη Βλάχο.

Η μεγάλη πρόκριση ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ένωση μπήκε «αφηνιασμένη» και με μία υπέροχη αντεπίθεση, λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του ημιχρόνου, ο Μπατίστα γράφει το 1-0. Στο 73’ ο Μιχάλης Κασάπης «έριξε» τους τίτλους τέλους στην υπόθεση πρόκριση για τον ΟΣΦΠ κάνοντας το 2-0 με ωραίο σούτ.

Η αναμέτρηση είχε μεγάλη ένταση και μέχρι την λήξη της «βγήκαν» άλλες δύο κόκκινες από το τσεπάκι του διαιτητή. Αυτή τη φορά στους Σαμπανάντζοβιτς και στον Μπατίστα. Ο Ολυμπιακός κατάφερε και μείωσε στο 92’ με γκολ του Αλεξανδρή.

Η ΑΕΚ προκρίθηκε στο τελικό της διοργάνωσης όπου βρέθηκε αντιμέτωπη για 3 φορά μέσα σε 4 χρόνια με τον ΠΑΟ, όπου και τον νίκησε στη διαδικασία των πέναλτι κατακτώντας ένα ακόμα κύπελλο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Ατματσίδης, Μαλαδένης (Κοπιτσής 15’), Κασάπης, Μανωλάς, Κωστένογλου, Βλάχος, Κετσπάγια, Βλάχος, Σαβέβσκι, Μπατίστα, Κωστής (Καραγιάννης 42’), Νικολαϊδης (Παυλόπουλος 77’)

ΟΣΦΠ: Ελευθερόπουλος, Βαρεσάνοβιτς, Καραταϊδης, Νταμπίζα, Σαμπανάντζοβιτς , Καραπιάλης, Ανατολάκης (Γεωργάτος 60’), Πασσαλής(Γιαννακόπουλος 76’), Αλεξανδρής, Νινιάδης, Γκόγκιτς