16.9
19:16

Αποτελείωσε και την Μακάμπι η Βασίλισσα! – Κατέκτησε την 1η θέση!

Η ΑΕΚ έδειξε σε ακόμα ένα ματς τις δυνάμεις, νικώντας και την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 95-99, κάνοντας το 3 στα 3 στο τουρνουά της Κύπρου και κατέκτησε την πρώτη θέση. Μεγάλος πρωταγωνιστής στο ματς ο Δημήτρης Μωραΐτης, πολύ καλοί και οι Ματσιούλις, Γκρίφιν.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να απαντούν στα καλάθια της άλλης, όμως στην πορεία η Βασίλισσα μεγάλωσε την μεγάλη διαφορά φτάνοντας ακόμη και το +13! Ωραίο επιθετικό μπάσκετ από την ΑΕΚ που κυριαρχούσε μέχρι εκείνη την ώρα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ, με την Μακάμπι να μειώνει την διαφορά. Η ΑΕΚ όμως ζέστανε… τις μηχανές και πήραν πάλι μπρος, έχοντας έναν πολύ καλό Μωραϊτη, με καλές επιθετικές κινήσεις και σταθερή άμυνα, κατάφερε μεγάλωσε και πάλι την διαφορά. Το ημίχρονο έληξε 39-47

Η Βασίλισσα μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, αποκτώντας στο πρώτο πεντάλεπτο μια διαφορά 14 πόντων με το σκορ στο 48-62. Η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει μείωσε στους 10 πόντους, αλλά ένα τρίποντο του Μωραΐτη πήγε την διαφορά πάλι στους 13 πόντους με σκορ 52-65. Οι Ισραηλινοί όμως κατάφεραν στη συνέχεια να φτάσουν την διαφορά στους 4 πόντους με σκορ 61-65. Όμως στη λήξη της τρίτης περιόδου ο απίστευτος Μωραΐτης είχε άλλη άποψη και στην εκπνοή του χρόνου έκανε το σκορ 61-68, ευστοχώντας σε τρίποντο.

Στη τέταρτη περίοδο η Ένωση δεν μπήκε καλά, έχοντας ως αποτέλεσμα να δώσει δικαιώματα και η Μακάμπι αρχικά να ισοφαρίσει σε 68-68 και μετέπειτα να πάρει προβάδισμα σε 71-68. Απ’ εκεί και έπειτα οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, ως που η ΑΕΚ έπαθε ένα μικρό μπλακ αουτ παίρνοντας η Μακάμπι προβάδισμα τεσσάρων πόντων κάνοντας το σκορ 81-77. Εκεί οι Κιτρινόμαυροι με δυο συνεχόμενα κλεψίματα των Ξανθόπουλου και Γκρίφιν έφερα το παιχνίδι στα ίσα, ένα λεπτό πριν το τέλος του ματς. Σε εκείνο το σημείο το ματς έγινε στη κυριολεξία ντέρμπι και τελικά οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, παρότι 20 λεπτά για το τέλος ο Χάντερ αστόχησε μόνος του σε λέι απ έπειτα από αιφνιδιασμό.

Στην παράταση η Βασίλισσα μπήκε δυνατά και γρήγορα πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων με το σκορ στο 84-88. Οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν στην υψηλή τους απόδοση και κατάφερε στο τέλος να επικρατήσει με 95-99 επί της Μακάμπι, με πρωταγωνιστές τους Μωραΐτη, Ματσιούλη και Γκρίφιν,

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-29, 39-47, 61-68, 84-84, 95-99

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Ο’Μπράιαντ 11, Καλοϊάρο 13 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πάργκο 28 (7 ασίστ, 8 λάθη), Κέιν 10, Αβντίγια 16, Ρέι 6, Τάιους 11 (13 ριμπάουντ), Σαχάρ.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Μωραΐτης 19 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Σάκοτα 16, Αγραβάνης, Ματσιούλις 14 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάντερ 15, Ξανθόπουλος 3, Τσαλμπούρης 2, Γκρίφιν 22 (8/13 σουτ, 7 ασίστ), Γιαννόπουλος 3, Ρόμπερσον 5.