06.6
19:29

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΗΔΙΑ: Διορισμένος πρωταθλητής ο Ξυνή

Ότι εξελίχθηκε σήμερα στο Κλειστό του Ρέντη είναι απλά ντροπή για το Ελληνικό χάντμπολ, η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 24-23, χάνοντας το φετινό πρωτάθλημα απ’ τον Ολυμπιακό Ξυνή, που με την βοήθεια των διαιτητών της αναμέτρησης, Κώστα Κατσίκη και Μιχάλη Μιχαηλίδη, διορίστηκαν πρωταθλητές Ελλάδος. Απίστευτη η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, που είχε την ψυχή να αντιδράσει και να μπει ξανά στη διεκδίκηση του ματς.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στην αρχή του ματς, έχοντας ως αποτέλεσμα να προηγηθεί με 0-2 αρκετά νωρίς και να δηλώσει βροντερό παρών. Ο Ολυμπιακός Ξυνή αν και σαστισμένος κατάφερε να ισοφαρίσει και να προηγηθεί σε ένα κρίσιμο σημείο με δυο γκολ υπέρ τους (5-3)  απ’ το 2-3.

Κάπου εκεί το κλίμα άλλαξε για την ομάδα των Ξυνή και με πρωταγωνιστή τον Τσιλιμπάρη που έχτισε έναν τοίχο μπροστά απ’ το τέρμα του, απέτρεψε αρκετές φάσεις για την εστία και δεν δέχτηκε εύκολα γκολ, έχοντας ως αποτέλεσμα να καταφέρουν και να αποκτήσουν διαφορά, παρότι και ο Ραντούλοβιτς στο πρώτο τέταρτο έδειχνε ότι πατάει καλά. Την διαφορά 7 γκολ την έριξε η ΑΕΚ όσο περνούσε η ώρα καταφέρνοντας να πάει στο ημίχρονο με το σκορ στο 12-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μάγκες βρισκόντουσαν συνεχώς στο κυνήγι του σκορ και παρότι ο Ολυμπιακός έφτασε στο πρώτο πεντάλεπτο την διαφορά στα έξι γκολ η Ένωση κατάφερε να την ρίξει στα τέσσερα με σκορ 20-16. Μάλιστα, στη συνέχεια με την πίεση που ασκούσε προς τον Ολυμπιακό κατάφερε να ρίξει την διαφορά στο 18ο λεπτό του αγώνα στα τρία γκολ με σκορ 21-18, με τον Ραντούλοβιτς να αποκρούει δυο πέναλτι και τον Χόγκας να έχει πάρει φωτιά μετά από τρία παιχνίδια.

Η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει την διαφορά στο 22-21 αλλά εκεί έπιασαν δουλειά οι διαιτητές της αναμέτρησης. Όπως στο ΟΑΚΑ το περασμένο Σάββατο, έτσι και σήμερα εκεί που βρήκε τα δύσκολα ο Ολυμπιακός Ξυνή, ανέλαβαν δράση οι ίδιοι διαιτητές (Κώστα Κατσίκης και Μιχάλης Μιχαηλίδης) έδωσαν ανύπαρκτο πέναλτι και δίλεπτη αποβολή στον Ζαμπούνη (ήταν η τρίτη και στην ουσία κόκκινη κάρτα), στη συνέχεια δίνουν ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ στον Λόκεν, με τον Αργυρού να διαμαρτύρεται και να βλέπει την δίλεπτη αποβολή.

Οι Μάγκες έμειναν με τέσσερις παίκτες σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο στο ματς και ο Ξυνή τελείωσε την υπόθεση νίκη με το γκολ του Τζήρα. Η Ένωση το κυνήγησε μέχρι το τέλος και κατάφερε να μειώσει στο γκολ και να ηττηθεί με 24-23, χάνοντας παράλληλα το φετινό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός Ξυνή διορίστηκε πρωταθλητής Ελλάδος, καθώς εκεί που τα χρειάστηκε, ήρθε η δύναμη των διαιτητών, Κώστα Κατσίκη και Μιχάλη Μιχαηλίδη και κατάφεραν να τον κρατήσουν μπροστά στο σκορ, αφήνοντας παράλληλα την ΑΕΚ μακριά απ’ την διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Προκλητικοί οι παίκτες του Ολυμπιακού που προς το τέλος του ματς, φέρθηκαν αντιεπαγγελματικά απέναντι στους αντιπάλους τους, με τους Μάγκες να αντιδρούν και να γίνεται …ροντέο η σάλα. Φαίνεται ότι η ρετσινιά του Ολυμπιακού …πότισε για τα καλά τις σχολές Ξυνή.

Απ’ την άλλη η ομάδα του Νίκου Γραμματικού παρότι δεν εξελίχθηκαν όπως έπρεπε τα πράγματα στο ματς, δεν το παράτησαν και δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να μπουν γερά στο ματς. Αν άφηναν κάποιοι να διεκδικήσουν αυτό που δικαιούντουσαν πιθανόν να κατάφερναν την ανατροπή, απέναντι σε έναν Ξυνή που εκείνη την ώρα είχε ξεμείνει από δυνάμεις.