14.5
20:46

Δεν τα κατάφεραν οι Μάγκες, για το «θαύμα» στο ΟΑΚΑ!

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 33-22 απ’ την Ποτάισα Τούρντα στη Ρουμανία, έχοντας ένα δύσκολο έργο πλέον στο δεύτερο τελικό του Challenge Cup, για να κατακτήσει το Ευρωπαϊκό τρόπαιο, αλλά σε ένα κατάμεστο Κλειστό του ΟΑΚΑ όλα μπορούν να συμβούν. Μυλωνάς και Δομπρής ξεχώρισαν απ’ τους Κιτρινόμαυρους.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο ματς έχοντας ένα «μούδιασμα» της πρώτης φοράς σε τελικό Ευρωπαϊκή διοργάνωσης, κάτι που έδωσε στην πιο έμπειρη (φιναλίστ και την προηγούμενη σεζόν) Ποτάισα την δυνατότητα να πατήσει καλύτερα και να αποκτήσει μια διαφορά μετά το πρώτο πεντάλεπτο ως και πέντε γκολ με το σκορ στο 10-5.

Η Ένωση έπειτα από κάποιες αλλαγές του Νίκου Γραμματικού, ανέβασε ρυθμό και σταθεροποιήθηκε η απόδοση της σε άμυνα και επίθεση καταφέρνοντας να ξεκινήσει η αντεπίθεση της στο σκορ, πετυχαίνοντας να μειώσει στα τρία γκολ την διαφορά με σκορ 14-11, με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι Δομπρής και Μυλωνάς ήταν οι παίκτες κλειδιά στο πρώτο μέρος για τους Μάγκες, αλλά και ο Ραντούλοβιτς σε κάποια χρονικά κατά διαστήματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, αλλά όσο περνούσε η ώρα οι Ρουμάνοι αποκτούσαν ψυχολογία και ρυθμό και μεγάλωναν την διαφορά υπέρ τους φτάνοντας στο +10 με σκορ 25-15.

Η συνέχεια για τους Κιτρινόμαυρους δεν ήταν καλή, καθώς η Ποτάισα κατάφερε να φτάσει την διαφορά στην εκπνοή του χρόνου στο +11 υπέρ της, παίρνοντας τη νίκη με 33-22 και έχοντας το πρώτο λόγο για τον δεύτερο τελικό στο Κλειστό του ΟΑΚΑ, αλλά και για την κατάκτηση του Challenge Cup.

Οι Μάγκες θα πάνε για το «θαύμα» στο δεύτερο τελικό του Challenge Cup, ευελπιστώντας να ανατρέψουν το αρνητικό τους σκορ με 11 γκολ, έχοντας απ’ την αρχή ένα δύσκολο έργο, αλλά με την στήριξη του κόσμου θα μπουν αποφασισμένοι για να τα δώσουν όλα και όπου βγει.