09.5
19:20

Τέλειωσαν τον ΠΑΟΚ οι Μάγκες! – Στον τελικό η ΑΕΚ!

Οι Κιτρινόμαυροι επιβλήθηκαν με 23-22 του ΠΑΟΚ και προκρίθηκαν για τον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος Handball Premier. Καλό χάντμπολ κατά διαστήματα και παλικαρίσια εμφάνιση της Ένωσης στα σημαντικά σημεία, απέναντι στους Θεσσαλονικείς.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο ματς, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει πιο δυνατά και αποφασισμένα έχοντας ως αποτέλεσμα, να προηγείται στα πρώτα είκοσι λεπτά του ματς με 5-9, παίρνοντας ένα προβάδισμα τεσσάρων γκολ.

Κάπου εκεί η Ένωση αφυπνίστηκε, και έφερε στα ίσα το ματς με 10-10 σκορ, τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, αλλά στην τελευταία φάση ένα πέναλτι του ΠΑΟΚ τους έδωσε προβάδισμα στο σκορ ημιχρόνου με 11-12 σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε νωθρά δίνοντας την δυνατότητα στον ΠΑΟΚ, να αποκτήσει γρήγορα προβάδισμα με τρία γκολ διαφορά με σκορ 12-15. Δεν πήρε όμως πολύ ώρα της Ένωσης να ξανά μπει στο ματς, κάνοντας μια προσπάθεια ανατροπής και μειώνοντας στο γκολ με σκορ 14-15.

Η συνέχεια για τους Κιτρινόμαυρους ήταν πολύ καλύτερο, καθώς κατάφεραν και με ένα επιμέρους σκορ 5-2, να πάρουν προβάδισμα στο ματς μετά από ώρα κάνοντας το 17-16 στην κατάμεστη αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Η Ένωση κρατούσε μια διαφορά υπέρ της τέσσερα λεπτά πριν απ’ την λήξη του αγώνα, με σκορ 22-20 και έδειχνε ότι είχε το μομέντουμ να σφραγίσει το εισιτήριο για τον τελικό του πρωταθλήματος.

Απ’ εκεί και έπειτα και μετά από ένα δραματικό τέλος η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει με 23-22 του ΠΑΟΚ και να κάνει το 2-0 στη σειρά των αγώνων και να κλείσει το εισιτήριο της για τον τελικό του πρωταθλήματος Handball Premier.

Οι Μάγκες αν και είχαν σε αρκετά σημεία του ματς νωθρά σημεία, κατάφεραν να τα καλύψουν στη συνέχεια και να πάρουν την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό, αποκλείοντας τον ΠΑΟΚ και να στρέφεται πλέον για το Ευρωπαϊκό τελικό του Challenge Cup με την Ρουμάνικη, Τούρντα.