28.4
22:20

«Αυτοκτόνησαν» τα κορίτσια – Στη Pre League και του χρόνου η ΑΕΚ

Τα κορίτσια της ΑΕΚ γνώρισαν την ήττα με 3-2 στο τάι μπρέικ απ’ τον Ηλυσιακό, χάνοντας έτσι την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Και του χρόνου η Ένωση θα αγωνίζεται στην Pre League.

Δυστυχώς το γυναικείο τμήμα βόλεϊ της ΑΕΚ δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την άνοδο της για την Volleyleague, γνωρίζοντας στο τάι μπρεικ την ήττα απ’ τον Ηλυσιακό με 3-2, χάνοντας την άνοδο μέσα απ’ τα χέρια της, καθώς από 2-1 που προηγούνταν στο τέλος ηττήθηκε με 3-2 σετ.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με την βοήθεια του κόσμου καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες τον Ηλυσιακό κάνοντας το 1-0 στα σετ με σκορ 25-8.

Στο δεύτερο σετ ο Ηλυσιακός ανέβασε ρυθμό και με ιδιαίτερη συγκέντρωση κατάφερε να γυρίσει το αρνητικό της σκορ και παρότι η Ένωση την κυνηγούσε στο σκορ, τελικά ισοφάρισε η ομάδα των Ιλισίων σε 1-1 με σκορ 23-25.

Στη συνέχεια τα κορίτσια του Δικεφάλου μπήκαν αποφασισμένες για να πάρουν το σετ και κεφάλι στο σκορ, για την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Κάτι που το κατάφεραν, δείχνοντας επιβλητικό χαρακτήρα εντός παρκέ και κάνοντας το 2-1 με σκορ 25-20.

Στο τέταρτο σετ όμως παρότι η Ένωση είχε το πάνω χέρι και έδειχνε ότι θα το πάρει το σετ-ανόδου, τελικά κάπου στο 16-16 ξεκίνησαν τα συνεχόμενα λάθη και αφορμές στον Ηλυσιακό να ελπίζει, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει τα σετ με 2-2 και σκορ 20-25, πηγαίνοντας το ματς στο τάι μπρεικ.

Στο τελευταίο σετ τα πράγματα δεν πήγαιναν όπως θα ήθελαν στην ΑΕΚ, ο Ηλυσιακός είχε πάρει προβάδισμα στο σκορ και έλεγχε την ροή της αναμέτρησης, καταφέρνοντας στο τέλος να κάνει το 13-15 και να νικήσει μέσα στο Κλειστό σχολικό συγκρότημα Νέας Φιλαδέλφειας την ΑΕΚ, αφήνοντας την ακόμα μια χρονιά στην Pre League.