18.4
16:38

Ισοπέδωσαν τον Αερωπό οι Μάγκες!

Η ΑΕΚ επικράτησε στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος με 48-27 επί του Αερωπού Έδεσσας και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά.

Η Ένωση μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και απέκτησε μέσα στα πρώτα λεπτά ένα προβάδισμα τριών γκολ με το σκορ στο 5-2, όμως η αντίπαλη ομάδα αντέδρασε γρήγορα και κατάφερε να ρίξει την διαφορά στο γκολ, κάτι που οι Κιτρινόμαυροι δεν το άφησαν και απάντησαν αμέσως μια διαφορά πέντε γκολ φτάνοντας το σκορ στο 12-7.

Η ομάδα της Έδεσσας προσπάθησε να ρίξει την διαφορά και πάλι και να μπει γερά στο παιχνίδι, χωρίς όμως αποτέλεσμα αφού η ΑΕΚ έδειχνε αποφασισμένη να τελειώσει με συνοπτικές διαδικασίες τον αντίπαλο της γι’ αυτό και κατάφερε λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου να φτάσει την διαφορά στα δέκα γκολ με σκορ ημιχρόνου, 24-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση έχοντας στην κυριολεξία στα χέρια της το ματς, διατηρούσε και μεγάλωνε την διαφορά απέναντι στον Αερωπό καταφέρνοντας να πάρει διαφορά και 12 γκολ, με 30-18 σκορ.

Απ’ εκεί και έπειτα ο Νίκος Γραμματικός προτίμησε να προχωρήσει σε αλλαγές για να ξεκουράσει παίκτες για το ερχόμενο Ευρωπαϊκό ματς με την Μαδέιρα, αλλά και οι αθλητές που ήρθαν απ’ τον πάγκο δεν υστέρησαν σε καμία περίπτωση του ματς, δείχνοντας πόσο καλό βάθος πάγκου έχει η Ένωση φέτος.

Η ΑΕΚ συνέχισε να κυριαρχεί και στο δεύτερο μέρος καταφέρνοντας να αποκτήσει διαφορά 20 γκολ με σκορ 44-24, οχτώ λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, ενώ στο τέλος επικράτησε με 21 γκολ και με το σκορ στο 47-26.

Πλέον οι Κιτρινόμαυροι μετά το εύκολο μεσημέρι στην αίθουσα “Γ. Κασιμάτης” στο ΟΑΚΑ, επικεντρώνονται στο Ευρωπαϊκό ματς του Σαββάτου με την Μαδέϊρα, που είναι ο πρώτος αγώνας για την ημιτελική φάση του Challenge Cup.