04.4
19:29

Με ευρωπαϊκό ταμπεραμέντο οι μάγκες!

Η ευρωπαία ΑΕΚ επικράτησε με σβηστές μηχανές του Φίλιππου Βέροιας με 33-23. Σοβαρή και συγκεντρωμένη η Ένωση, σε υψηλά στάνταρ όλοι οι αθλητές της.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και απόκτησε γρήγορα ένα προβάδισμα 3-1 αλλά μέσα σε λίγα λεπτά και με το συμπλήρωμα του πρώτου πεντάλεπτου ο Φίλιππος αντέδρασε και ισοφάρισε. Στη συνέχεια όμως η Ένωση πήρε ένα προβάδισμα με σκορ 8-5 που όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε η διαφορά.

Η υπεροχή της ΑΕΚ ήταν εμφανή και φαινόταν και στο σκορ αφού λίγα λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι μάγκες είχαν διαμορφώσει το σκορ 16-9, κρατώντας μια διαφορά στο +7 απ’ την ομάδα της Βέροιας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μάγκες μπήκαν όπως τελείωσαν το ματς καταφέρνοντας να κρατήσουν την διαφορά στο ίδιο μήκος κύματος με σκορ 19-12. Όσο πέρναγε η ώρα όμως η απόσταση στο σκορ μεγάλωνε για την ΑΕΚ φτάνοντας δέκα λεπτά πριν το τέλος την διαφορά στο +9, με σκορ 26-17, αλλά κάπου εκεί ο Φίλιππος μείωσε στα έξι γκολ διαφορά.

Στη συνέχεια τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ματς η ΑΕΚ έφτασε στο +10 την διαφορά με σκορ 31-21. Τελικό σκορ το έγραψε ο Χρήστος Μυλωνάς που 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος σημείωσε το 33-23 για την Ένωση.

Ένα ξεκούραστο και άνετο απόγευμα είχαν οι μάγκες στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» στο ΟΑΚΑ, που με σβηστές μηχανές επικράτησαν επί του Φίλιππου Βέροιας με 33-23 και έβγαλαν επί σάλας την ευρωπαϊκή τους φινέτσα, αλλά και σοβαρότητα ομάδας, παρότι πρόσφατα είχε μια σημαντική διάκριση για το τμήμα.