21.3
19:37

Κέρδισε τον Φοίβο με το μυαλό στην …Μπερχέμ!

Οι μάγκες έκαναν το καθήκον τους και επέστρεψαν στις νίκες, επικρατώντας με 31-19 του Φοίβου Συκεών, με το μυαλό όλων πλέον να βρίσκεται στο ματς με την Λουξεμβουργιανή ομάδα, για την φάση των «8» του Challenge Cup (Σάββατο 24/03, 15:00).

Η ΑΕΚ μπήκε λίγο νωθρά στο ματς με αποτέλεσμα ο Φοίβος Συκεών να προηγηθεί ακόμα και με δυο γκολ στα πρώτα πέντε λεπτά με σκορ 2-4. Στη συνέχεια τα πράγματα ήρθαν τούμπα, οι αθλητές της Ένωσης γύρισαν το ματς υπέρ τους κάνοντας το σκορ 8-5.

Απ’ εκεί και έπειτα οι μάγκες πήραν τα ηνία του αγώνα και απέκτησαν μια διαφορά που δύσκολα θα έχαναν, καταφέρνοντας να φτάσει ακόμα και στα τέσσερα γκολ με σκορ 12-8, αλλά λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου διαμόρφωσαν το 16-11 για σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μάγκες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς καταφέρνοντας, να πάρουν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά φτάνοντας την στα εφτά γκολ και το σκορ στο 24-17. Όσο περνούσε η ώρα η ομάδα του Νίκου Γραμματικού έσβηνε δικαιολογημένα τις μηχανές, σκεπτόμενη το Ευρωπαϊκό ματς με την Μπερχέμ το Σάββατο (24/03, 15:00) για την φάση των «8» του Challenge Cup, αλλά σε κανένα σημείο του ματς δεν απειλήθηκε απ’ τον Φοίβο Συκεών.

Η Ένωση κατάφερε να μεγαλώσει με το πέρασμα του αγωνιστικού χρόνου το σκορ, και λίγο πριν την λήξη του ματς έφτασε την διαφορά στα 12 γκολ, με τελικό σκορ το 31-19. Η ΑΕΚ επικράτησε χωρίς καμία δυσκολία απέναντι στον Φοίβο Συκεών και πλέον ο Νίκος Γραμματικός και οι αθλητές του μπορούν να ξεκινήσουν ανεπηρέαστοι την προετοιμασία τους για τον Σαββατιάτικο Ευρωπαϊκό αγώνα με την ομάδα του Λουξεμβούργου.