21.2
09:03

Μετρημένα τα …κουκιά για ενδεκάδα

Οι απουσίες που έχει η Ένωση για το ματς με την Ντιναμό Κιέβου, αυτομάτως περιορίζουν τις επιλογές του Ισπανού τεχνικού για την επιλογή προσώπων στην ενδεκάδα.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΚΙΕΒΟ: Καλογερόπουλος-Μακρή-Κοσικίδης

Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει αύριο (22/02, 20:00) την Ντιναμό Κιέβου για τον δεύτερο αγώνα της φάσης των «32» του Europa League, έχοντας όμως αρκετές απουσίες να διαχειριστεί ο Μανόλο Χιμένεθ.

Είναι γνωστό ότι ο Ισπανός τεχνικός δεν θα έχει στη διάθεση του για το συγκεκριμένο ματς, αρχικά τους τιμωρημένους λόγω συμπλήρωμα καρτών Βράνιες και Λιβάγια, έπειτα τους τραυματίες Κονέ και Λόπες, αλλά και τους μη δηλωμένους για την Ευρώπη, Χούλτ και Μοράν.

Κάπως έτσι το τοπίο για το ποιους θα παρατάξει ο Μανόλο στο Στάδιο Ολυμπίνσκι είναι πλέον εμφανές, χωρίς να έχει αρκετές επιλογές, στη διάθεση του. Στο τέρμα πιθανόν να ξανακαθίσει ο Βασίλης Μπάρκας, έχοντας αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις απ’ το προηγούμενο ματς.

Στη συνέχεια στο 4-2-3-1 που θα παραταχθεί η Ένωση εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, ο Χιμένεθ θα κατεβάσει στην τετράδα της άμυνας, τους Γκάλο και Μπακάκη στα δυο άκρα της και τους Τσιγκρίνσκι-Λαμπρόπουλο στο κέντρο της άμυνας.

Έπειτα και στα χαφ υπάρχει περιορισμός βάζοντας τους Σιμόες και Γαλανόπουλο οι οποίοι έχουν ξεμείνει για την μεσαία γραμμή. Τώρα, επιθετικά η Ένωση παρότι λείπει ο Λιβάγια θα μπορούσε να πει κανείς ότι δεν αντιμετωπίζει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, έχοντας λύσεις να καλύψουν το κενό.

Συγκεκριμένα, δεξί εξτρέμ θα ξεκινήσει ο Λάζαρος, αριστερά ο Μπακασέτας και πίσω απ’ τον προωθημένο Αραούχο, ο Σοτζέι Μασούντ που θα κάνει την επανεμφάνιση του μετά την ταλαιπωρία που πέρασε με την γρίπη. Βέβαια, δεν αποκλείεται στη θέση των Λάζαρο και Αραούχο να διεκδικήσουν φανέλα βασικού οι Γιακουμάκης – Κλωναρίδης, όπως στο πρώτο ματς για να μπουν στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο πρώτοι.

Όμως, με δεδομένο ότι η ΑΕΚ θα ψάξει το γκολ εκτός έδρας απ’ το πρώτο λεπτό πιθανότατα δεν θα χαραμίσει ο Ισπανός τεχνικός ένα ημίχρονο, θέλοντας να μπουν δυνατά απ’ την αρχή οι ποδοσφαιριστές του.