18.2
19:08

ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΒΡΑΝΙΕΣ!

Ο Βόσνιος πυροβολούσε στο πρώτο ημίχρονο την Ξάνθη παρέα με τον Μπακασέτα και τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, φτιάχνοντας την νίκη της Ένωσης με το ευρύ σκορ 4-0 απέναντι στην Ξάνθη – Το πρώτο Χατ – τρικ στη καριέρα του ο Βράνιες, 11 χρόνια χρόνια μετά για την ΑΕΚ!

Πρωταθληματική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο για την ΑΕΚ που… «ασέλγησε» πάνω στην Ξάνθη πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα πριν από την ανάπαυλα. Η ΑΕΚ με τον Όγκιεν Βράνιες αφηνιασμένο, πραγματοποιόντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με την «κιτρινόμαυρη», μπήκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα φουριόζα με τον διαιτητή της αναμέτρησης να κλείνει τα μάτια σε δύο πέναλτι καθαρά που έγιναν στα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα. Συγκεκριμένα στο 2ο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλος μπαίνει από τα δεξιά εντός περιοχής, πέφτει στο έδαφος, ζητά πέναλτι, αλλά ο Διαμαντόπουλος του ζητά να σηκωθεί. Το τράβηγμα του αντιπάλου φάνηκε και στην εξέλιξη της φάσης ενώ το ριπλέι δεν δικαιώνει την απόφαση του διαιτητή για… «παίζετε». Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΚ απειλεί με σουτ του Λιβάγια εκτός περιοχής με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστία του Ζίβκοβιτς, ενώ στο 4ο λεπτό ο Μελιόπουλος ανατρέπει τον Λιβάγια στα όρια της περιοχής. Ο διαιτητής δείχνει φάουλ εκτός περιοχής, το ριπλέι ωστόσο δεν τον δικαιώνει και πάλι καθώς πρόκειται για πέναλτι.

ΒΟΣΝΙΟΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ

Η δικαίωση για την ΑΕΚ που επέμενε να πιέζει ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Γκαλο να εκτελεί με το δεξί από τα αριστερά, τη μπάλα να κοντράρει στο τείχος, και να αλλάζει πορεία. Ο Τσιγκρίνσκι πήρε τη κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας της Ξάνθης υπό την πίεση του Καμαρά και ο Βράνιες με δεύτερη κεφαλιά αιφνιδιάζει τον Ζίβκοβιτς για το 1-0. Λίγο αργότερα και πάλι η ΑΕΚ χάνει την ευκαιρία με τον απευθείας χτύπημα του Μπακασέτα να βγάζει με δυσκολία ο γκολκίπερ της Ξάνθης. Στο 19’ και πάλι ο Μπακασέτας πήρα τη μπάλα έκανε και το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Λισγάρα και να καταλήγει σε κόρνερ. Στο ίδιο λεπτό η ΑΕΚ που «σφυροκοπούσε» την άμυνα της Ξάνθης έκανε το 2-0. Ο Μπακασέτας και πάλι εκτέλεσε το κόρνερ με τον Βράνιες να πηδά μόνος του και να νικά για δεύτερη φορά τον Ζίβκοβιτς.

Η Ξάνθη προσπάθησε να μειώσει με τον Μπρίτο στο 26’ ο οποίος σύγκλινε στο κέντρο της περιοχής της ΑΕΚ, έκανε το σουτ το οποίο έδιωξε ο Τσιντώτας σε κόρνερ. Επτά λεπτά αργότερα ο Βόσνιος στόπερ της ΑΕΚ επανήλθε! Ο Μπακασέτας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από τον Τσιγκρίνσκι και ο Βράνιες από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς για τρίτη φορά. Η πίεση της ΑΕΚ όμως ήταν ασφυχτική με τους Ακρίτες να παραδίδουν λευκή πετσέτα και τους «κιτρινόμαυρους» στο 44’ να κάνουν το 4-0. Ο Γκάλο σέντραρε από τα δεξιά υπό την πίεση του Κασάδο με τον Μπακασέτα να σημαδεύει με γυριστή κεφαλιά και να σκοράρει με ένα υπέροχο τέρμα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΝΟΨΕΙ ΝΤΙΝΑΜΟ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ που είχε τον απόλυτο έλεγχο κατέβασε ταχύτητα μετά και από εντολή του Χιμένεθ, καθώς την ερχόμενη Πέμπτη θα αναμετρηθεί με την Ντιναμό στο Κίεβο και εκεί πρέπει αναμφίβολα να έχει δυνάμεις. Η Ξάνθη προσπάθησε στο 52’ με τον Μπρίτο από τα δεξιά να περνάει τον Χουλτ και να πιάνει το σουτ με το αριστερό το οποίο δεν ήταν καλό. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λάζαρος κάνει σουτ με το δεξί εκτός περιοχής με την μπάλα να περνάει διαγώνια έξω από την εστία του Ζίβκοβιτς. Στο 64’ και πάλι ο Χριστοδουλόπουλος από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον πορτιέρο της Ξάνθης.

Στο 71’ η Ξάνθη βγαίνει μπροστά με τον Τριάδη να πιάνει ένα σουτ και τον Τσιντώτα να μπλοκάρει εύκολα. Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 5-0 με τον να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ζίβκοβιτς αλλά ο Σέρβος γκολκίπερ της Ξάνθης κέρδισε τη μονομαχία. Στα επόμενα λεπτά ο Λιβάγια και πάλι πουν έψαχνε το γκολ είχε ένα δυνατό σουτ το οποίο πέρασε ψηλά άουτ. Στο 90’ εξαιρετική ενέργεια του Κλωναρίδη από τα αριστερά που κάνει το γύρισμα, με τη μπάλα να πηγαίνει στην άλλη πλευρά, και τον Ζίβκοβιτς να απομακρύνει το σουτ του Λιβάγια. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα με την ΑΕΚ να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης παίζοντας όμορφη μπάλα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και την ψυχολογία της πλέον να βρίσκεται στα ύψη ενόψει του επαναληπτικού της Πέμπτης στο Κίεβο με την Ντιναμό για την πρόκριση στους «16» του Europa League.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Μοράν, Σιμόες (65’ Αϊντάρεβιτς), Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος (70’ Γιακουμάκης), Μπακασέτας (59’ Κλωναρίδης), Αραούχο

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Μελιόπουλο, Λισγάρα, Κασάδο (46’ Μεχία), Σιλά, Ντε Λούκας, Καμαρά (80’ Ορφανίδης), Ντουρίτσκοβιτς (59’ Τριάδης), Μπρίτο, Γέντρισεκ.

Κίτρινες: 43’ Γέντρισεκ, 61’ Μπρίτο