16.2
09:17

Λάζαρου παρόντος…

Η είσοδος του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο σήμανε την «αντεπίθεση» της Ένωσης καθώς στο πρώτο μέρος δεν απείλησε ιδιαίτερα τους Ουκρανούς παρά τις πολλές προσπάθειες.

Ο Λάζαρος είχε μείνει από την αρχή στον πάγκο και όλοι είχαν στο μυαλό τους πως ο Χιμένεθ τον… «κρατάει» για το δεύτερο ημίχρονο. Έτσι κι έγινε. Το γκολ των Ουκρανών άφησε πίσω την ΑΕΚ και έπρεπε να «βγει» ακόμα πιο επιθετική για να διεκδικήσει ένα καλό αποτέλεσμα. Για αυτό το λόγο ο Ισπανός προπονητής «έριξε» στη μάχη τον Χριστοδουλόπουλο.

Η αλήθεια είναι πως όντως ο Λάζαρος με τις ατομικές του ενέργειες, το πείσμα και την ικανότητά του στο ένας εναντίον ενός κέρδισε «μάχες», δημιούργησε ευκαιρίες και έκανε την Ένωση πιο αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια.

Και σε άλλους αγώνες η εμπειρία του Χριστοδουλόπουλου και η ποιότητά που διαθέτει έχουν αποτελέσει σημαντικά στοιχεία που βοηθούν την ΑΕΚ να «πάρει» ακόμα και ολόκληρες νίκες.

Θα μπορούσε κι όλας να έχει χρισθεί σκόρερ με άλλο ένα εξαίσιο φάουλ που εκτέλεσε ή και σε 1-2 άλλες περιπτώσεις που στάθηκε άτυχος.

Η συνεισφορά του όμως στο παιχνίδι της ΑΕΚ, μετά την είσοδό του στο δεύτερο ημίχρονο (52’), ήταν καθοριστική για να ξεκινήσει η «αντεπίθεση» που τελικά δεν ολοκλήρωσε και καλείται να… τελειώσει στο Κίεβο.