16.2
00:09

ΑΕΚΑΡΑ σε πιστεύω, θα κερδίσεις στο Κίεβο!

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Αδίκησε τον εαυτό της και αδικήθηκε η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ που βρέθηκε να χάνει από τη μοναδική ευκαιρία των Ουκρανών στο παιχνίδι – Μονότερμα στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ την Ντιναμό με σούπερ Λάζαρο αλλά και σκόρερ τον Αϊντάρεβιτς που με το 1-1 στέλνει την ΑΕΚ στο Κίεβο για να πάρει τη νίκη – πρόκριση στους «16» του Europa League

Με αρκετές εκπλήξεις ξεκίνησε την αναμέτρηση η ΑΕΚ απέναντι στην Ντιναμό, με τον Ανδαλουσιανό τεχνικό της να ξεκινάει στην κορυφή της επίθεσης τον Γιακουμάκη ενώ αντί του Τσιγκρίνσκι ξεκίνησε ο Λαμπρόπουλος όσον αφορά τα στόπερ. Έκπληξη αποτελεί και η επανεμφάνιση του Κλωναρίδη στο βασικό σχήμα της ΑΕΚ με τον Χιμένεθ να τον βάζει σε θέση εξτρέμ.

Η ΑΕΚ πατούσε πολύ καλύτερα από τους Ουκρανούς με το πρέσινγκ από πλευράς «κιτρινόμαυρων» να αποφέρει καρπούς. Μάλιστα μόλις στο 4ο λεπτό η ΑΕΚ βγήκε μπροστά με τον Γιακουμάκη να μην καταφέρνει να κάνει καλό κοντρόλ μετά την μονομαχία του με τον Χατσερίντι.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έχει καλή στιγμή με διαγώνιο σουτ του Γκάλο έξω από την περιοχή το οποίο διώχνει δύσκολα ο Μπόικο. Δέκα λεπτά αργότερα ο Γκάλο και πάλι αυτή τη φορά σεντράρει από τα δεξιά με τον Γιακουμάκη να πιάνει την πρώτη κεφαλιά και τον Λιβάγια να εκτελεί γυρίζοντας το σώμα του. Ο γκολκίπερ της Ντιναμό όμως είχε και πάλι απάντηση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ντέρλις Γκονσάλες από τα δεξιά όπως επιτέθηκε η Ντιναμό, κέρδισε σε μονομαχία τον Μπακάκη, έκανε το γύρισμα στην περιοχή της Ένωσης με τον Τσιχανκόβ να νικάει τον Μπάρκα με πλασέ για το 0-1.

Αντίθετα στη ροή του ματς το γκολ της Ντιναμό που στην πρώτη ευκαιρία των Ουκρανών και ενώ η ΑΕΚ ήταν ανώτερη. Μάλιστα η κατοχή της μπάλας συνεχίστηκε να ανήκει στους «κιτρινόμαυρους» οι οποίοι ωστόσο δυσκολευόταν να παράξει τελική φάση. Στο 31ο λεπτό η ΑΕΚ ζητάει πέναλτι πάνω στον Λαμπρόπουλο με τον διαιτητή να έχει άλλη άποψη. Ο αμυντικός της Ντιναμό πάντως φαίνεται να κατεβάζει τον αμυντικό της ΑΕΚ.

Στα επόμενα λεπτά η Ένωση προσπάθησε να βρει την τελική πάσα με τον διαιτητή της αναμέτρησης να χαρίζει μερικά φάουλ στους Ουκρανούς ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου δεν έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα σε φάουλ του Χάρμας ως όφειλε. Στις καθυστερήσεις μάλιστα ο Λιβάγια πέφτει στην περιοχή της Ντινάμο έπειτα από μαρκάρισμα του Χατσερίντι με τον ισπανό ρέφερι να μην βλέπει κάτι το μεμπτό και σε αυτή τη φάση.

ΜΑΓΙΚΟΣ ΛΑΖΑΡΟΣ, ΕΠΙΦΩΤΗΣΗ ΜΑΝΟΛΟ ΜΕ ΑΪΝΤΑΡΕΒΙΤΣ

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ουκρανούς να παίζουν στο μισό γήπεδο σε όλο το δεύτερο μέρος προσπαθώντας να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Ο Μανόλο Χιμένεθ το αντιλήφθηκε από νωρίς αυτό περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Χριστοδουλόπουλο που έδωσε άλλο αέρα στην ομάδα. Μάλιστα ο ίδιος στο 57ο λεπτό σούτερε μέσα από την περιοχή και αριστερά, αφού απέφυγε τον Κετζιόρα, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι του γκολκίπερ των Ουκρανών. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λάζαρος και πάλι με εξαιρετική ενέργεια κόβεται με φάουλ του Χάρμας ελάχιστα έξω από την περιοχή της Ντιναμό. Λίγο αργότερα και πάλι ο Χάρμας τραβάει από την φανέλα τον Λαμπρόπουλο με τον ρέφερι να αρνείται για μία ακόμη φορά την κάρτα.

Στο 72ο λεπτό ο Γκάλο εκτελεί με απευθείας χτύπημα από φάουλ στην αριστερή γωνία του Μπόικο με τον Ουκρανό να διώχνει με τα ακροδάχτυλα κρατώντας τα δίχτυα του ανέπαφα. Η ΑΕΚ συνέχιζε να πιέζει με τον Λιβάγια στο 75’ να ψάχνει το σουτ μέσα στην περιοχή των Ουκρανών και τον πορτιέρο της Ντιναμό να λέει και πάλι όχι. Ένα λεπτό αργότερα ο Λάζαρος εκτελεί και πάλι απευθείας με τον Μπόικο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Σε αυτό το σημείο η Ένωση έπαιζε μονότερμα τους Ουκρανούς ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με τον Χιμένεθ να περνάει στον αγωνιστικό χώρο τον Αϊνρτάρεβιτς. Ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε και ξαναπήγε στα πόδια του, ο ίδιος έκανε τρομερή σέντρα – λόμπα που “κρέμασε” τον Μπόικο, με τον Αϊντάρεβιτς να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 1-1.

Η ΑΕΚ που δικαιούταν ακόμη και τη νίκη στην αναμέτρηση είχε μία ακόμα καλή ευκαιρία στο 87’ μετά  του Λιβάγια από τα δεξιά. Ο Λάζαρος έκανε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι χωρίς όμως να σημαδέψει καλά και η μπάλα έφυγε άουτ. Στις καθυστερήσεις ο Μπακασέτας εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Λιβάγια έκανε το γύρισμα, ο Λαμπρόπουλος έκανε το γυριστό, αλλά η μπάλα τελικά πέρασε άουτ με τον Λάζαρο να μην την προλαβαίνει. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι με το παιχνίδι να μένει στο 1-1 και τους Ουκρανούς να έχουν το πλεονέκτημα έδρας αλλά και σκορ στον επαναληπτικό του Κιέβου την ερχόμενη Πέμπτη που θα κριθεί η πρόκριση.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος (79’Αϊντάρεβιτς), Μπακασέτας, Κλωναρίδης (52’ Χριστοδουλόπουλος), Λιβάγια, Γιακουμάκης (58’ Αραούχο).

ΝΤΙΝΑΜΟ: Μπόικο, Κετζιόρα, Χατσερίντι, Κάνταρ, Μοροζιούκ, Σέπελιεβ, Μπουγιάλσκι, Χάρμας (78′ Μπεσέντιν), Τσιχανκόβ, Ντέρλις Γκονσάλες, Ζούνιορ Μοράες (91′ Σαπαρένκο).

Κάρτες

Κίτρινες: 5’ Χατσερίντι, 22’ Λιβάγια, 30’ Χάρμας, 45’ Βράνιες, 71’ Σέπελιεβ, 77′ Μοράες.