04.2
13:23

Δικό τους το πρωτάθλημα!

Νίκος Κλεισαρχάκης

Η ΑΕΚ Futsal νίκησε την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ολυμπιάδα με 3-2, «αγκαλιάζοντας» τον τίτλο πρωταθλήτριας ομάδας για τη φετινή σεζόν!

Με δύο αγωνιστικές να απομένουν η Ένωση θέλει μία νίκη στους αγώνες αυτούς, για να κλειδώσει και μαθηματικά η υπόθεση «Πρωτάθλημα». Κατάφερε να βγει νικήτρια (3-2) από το γήπεδο της Αγίας Παρασκευής, μία έδρα που δύσκολα αποσπά κανείς έστω και το βαθμό της ισοπαλίας.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο 1ο ημίχρονο σκοράροντας δύο γκολ (Ασημακόπουλος,Δελαπόρτας) και να πάρει τα ηνία του αγώνα. Στην επανάληψη η Ολυμπιάδα άσκησε πίεση στην Ένωση, μειώνοντας γρήγορα το σκορ σε 2-1. Το όμορφο γκολ του Ραμάντα όμως έβαλε τέλος στην υπόθεση «νίκης» καταφέρνοντας οι αντίπαλοι να μειώσουν στα τελευταία λεπτά.

Οι κιτρινόμαυροι είναι μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας με 57 βαθμούς σε 20 αγώνες και θα πρέπει να νικήσουν ένα από τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια, για να στεφθούν και τυπικά πρωταθλητές.

Η αρχική 5άδα για την ΑΕΚ: Θεοφίλου, RAMADA, Μάνος, Δελλαπόρτας και Σκουτέλης .

Την αποστολή συμπλήρωναν οι Αχής, Αρτινός, Ηλιάδης, Ζιάκας, Στουπάθης, Θανασάι, Ασημακόπουλος, Ταρνανίδης και Μάντης.