31.1
20:45

Ντροπή σας, η φανέλα της ΑΕΚ είναι βαριά!

Με νοοτροπία …Δράμας 1986 εμφανίστηκε η ομάδα του Νίκου Γραμματικού απέναντι στον Ολυμπιακό, γνωρίζοντας την ήττα με 26-18, χωρίς να αντιδράσει ούτε μια φορά στο ματς, με τον Ξυνή να περνάει ένα όμορφο και ξεκούραστο απόγευμα. Ντροπιαστική ήττα έγραψαν μια μαύρη σελίδα στην ιστορία του τμήματος.

Σε ένα ημίχρονο ντροπή η Ένωση δεν μπήκε ποτέ στο ματς και παρότι ξεκίνησε να έχει το προβάδισμα στο ματς, κατάφερε μέσα σε πολύ λίγα λεπτά ο Ολυμπιακός Ξυνή να πάρει τα ήνια του ματς και το 1-2 να το κάνει γρήγορα 4-2, με τους μάγκες να ισοφαρίζουν σε 5-5 αλλά στη συνέχεια να χάνουν τα αυγά και τα πασχάλια.

Οι Ερυθρόλευκοι δεν χαρίστηκαν καθόλου και όσο πέρναγε η ώρα σκόρπαγαν την Ένωση, χωρίς να αντιδράνε οι Κιτρινόμαυροι, με το πρώτο τάιμ αουτ που πήρε ο Νίκος Γραμματικός να είναι όταν το σκορ έφτασε στο 10-5. Η άμυνα της Ένωσης ήταν για κλάματα και η επίθεση της ανύπαρκτη. Όλα αυτά έφεραν ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός Ξυνή να επιβάλλεται της «άψυχης» ΑΕΚ, με 17-8 ημίχρονο. Εικόνα ντροπής που δεν έχει ξαναδείξει ποτέ στην ιστορία του τμήματος η ομάδα, ακόμα και όταν δεν είχε και την καλύτερη ομάδα απ’ τους αντιπάλους της, με έναν προπονητή που πέταξε από αρκετά νωρίς λευκή πετσέτα …ξεχνώντας να πάρει τάιμ αουτ νωρίτερα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ντροπιαστική και απαράδεκτη εικόνα της ΑΕΚ, συνεχίστηκε κανονικά με τον Ολυμπιακό να κάνει ότι θέλει σε άμυνα και επίθεση. Το πώς διαμορφώθηκε το ματς δεν έχει καμία σημασία, η Ένωση ήταν πάντα πίσω με δέκα και έντεκα γκολ διαφορά, καταφέρνοντας μόνο να μειώσει στα εννιά γκολ.

Σε όλη την διάρκεια του ματς η ΑΕΚ ήταν ακίνδυνη στο να απειλήσει τον Ολυμπιακό και η ήττα φαινόταν αναπόφευκτη για τον Δικέφαλο. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Γιώργος Ζαραβίνας στο δεύτερο ημίχρονο και όταν έβλεπε πως πήγαινε το ματς, προτίμησε να ξεκουράσει παίκτες και να σβήσει τις μηχανές, που ακόμα κι’ έτσι οι μάγκες δεν μπόρεσαν τουλάχιστον να μειώσουν και γνώρισαν την ήττα με 26-18.

Το τμήμα γνώρισε την πιο ντροπιαστική ήττα και έγραψε μια μαύρη σελίδα στην ιστορία της, δείχνοντας ομάδα δίχως πλάνο, δίχως αρχή, μέση και τέλος. Άξια αναφοράς για την τραγικότητα της κατάστασης είναι ότι απ’ τα 18 γκολ που σημείωσε η ΑΕΚ, τα έξι τα σημείωσε ο Μάλικ Χόγκας απ’ το σημείο του πέναλτι, δείχνοντας έμπρακτα τα επιθετικά προβλήματα της ομάδας, αλλά και τα 26 που δέχτηκαν φανέρωσαν την ανύπαρκτη και προβληματική άμυνα του Δικεφάλου, παρότι οι Ερυθρόλευκοι έσβησαν τις μηχανές στο δεύτερο ημίχρονο.

Όλες οι κινήσεις και μη κινήσεις του Νίκου Γραμματικού ήταν ακατανόητες. Ο προπονητής της ΑΕΚ δεν βοήθαγε, αλλά αντιθέτως χαντάκωνε την ομάδα του σε πολλές περιπτώσεις. Ένα απ’ τα λάθη του που ξεχώρισαν ήταν σίγουρα ότι δεν ζήτησε τάιμ αουτ στο πρώτο ημίχρονο για να κόψει τον ρυθμό των Ερυθρόλευκων, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάει την διαφορά στο 10-5. Ενώ για ακόμα ένα ματς ξέχασε αρκετούς αθλητές να τους χρησιμοποιήσει για να αλλάξει την εικόνα του Δικεφάλου.

Για την σημερινή ήττα όλοι έχουν τις ευθύνες τους, με πρώτα απ’ όλους το προπονητικό τιμ και έπειτα την διοίκηση που συνεχίζει να πιστεύει αυτό το …έκτρωμα. Τέλος και οι παίκτες της ομάδας έχουν το δικό τους μερίδιο ευθύνης δείχνοντας «άψυχοι» και «άνευροι» σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Η φανέλα της ΑΕΚ είναι βαριά και η ιστορία της το ίδιο αυτό πρέπει να το καταλάβουν ΟΛΟΙ όσοι υπηρετούν το τμήμα, γιατί σήμερα γράφτηκε μια μαύρη σελίδα στην ιστορία του τμήματος.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 8-5, 10-5, 14-6, 17-8 (ημ.), 18-8, 19-10, 21-12, 24-13, 25-15, 26-18.

Ολυμπιακός: Τζηράς 6, Σανίκης 5, Παπαδιονυσίου 1, Κανδύλας 4, Στούμπης 5, Κρητικός 4, Μισαηλίδης 1.

ΑΕΚ: Βραζάλιτσα 4, Λόκεν 3, Χόγκας 6, Ζαμπούνης 2, Μυλωνάς 2, Αργυρού 1.