21.1
21:37

Ισοπέδωσε τον Διομήδη ξεκινώντας με το «δεξί» το 2018

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού επικράτησε με 24-17 του Διομήδη Άργους, στο ντέρμπι στο ΟΑΚΑ και ξεκίνησε με το «δεξί» το δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, αλλά και την χρονιά του 2018.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε πολύ δυνατά στο ματς με αποτέλεσμα ο Διομήδης να το εκμεταλλευτεί και να κατάφερει από αρκετά νωρίς προβάδισμα τριών γκολ με σκορ 0-3. Η Ένωση μετά από έξι λεπτά παιχνιδιού, κατάφερε να σπάσει τον γόρδιο δεσμό και να κάνει το 1-3.

Κάπου εκεί ήταν η αντίδραση για να πάρει φόρα η Ένωση και να αντιστρέψει το εις βάρος της σκορ, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει με δυο γκολ του Χόγκας σε 5-5. Στη συνέχεια του ματς οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, επικρατώντας παράλληλα οι πολύ καλές αμυντικές αντιδράσεις τους, με αποτέλεσμα να πάνε οι δυο ομάδες στο ημίχρονο ισόπαλες με σκορ 8-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά και συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, μέχρι που η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δυο γκολ κάνοντας το σκορ 14-12. Χαρακτηριστικό και των δυο ομάδων ήταν οι πολύ καλές άμυνες, που κράτησαν χαμηλά το σκορ.

Στη συνέχεια οι μάγκες, διατηρούσαν το προβάδισμα τους, παρότι η ομάδα του Άργους, μείωνε στο γκολ. Όμως, στα τελευταία εφτά λεπτά η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με 5-6 γκολ, με σκορ 20-15. Κάπου εκεί το ματς τελείωσε για τον Διομήδη, με την Ένωση να διατηρεί το προβάδισμα της μέχρι το τέλος του ματς, νικώντας με 24-17.

Οι μάγκες πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση και πήραν μια μεγάλη νίκη στο ντέρμπι απέναντι στον Διομήδη Άργους.