20.12
17:26

Προκρίθηκαν χωρίς άγχος οι μάγκες

Ο Δικέφαλος επικράτησε με 32-28 στην Άρτα του Πρωτέα και πήρε την πρόκριση του για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο απ’ τους μάγκες που καθάρισαν το ματς, παρότι στο τέλος υπήρξε ένα χαλάρωμα.

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο ματς με τον Πρωτέα Άρτας να μπαίνει πιο δυνατά με αποτέλεσμα να βρίσκεται πολύ κοντά στο σκορ και στο πεντάλεπτο του αγώνα να προηγείται η Ένωση 3-4. Στη συνέχεια οι μάγκες ανέβασαν απόδοση με αποτέλεσμα να χτίσουν μια διαφορά με δυο και τρία γκολ στο ματς, με τον Πρωτέα όμως να μην αφήνει πολλά περιθώρια στην ΑΕΚ να ξεφύγει στο σκορ, αφού και στο 10λεπτό του ματς έφερε το ματς στα ίσα.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού όμως απ’ εκείνο το σημείο και έπειτα, πήρε μια διαφορά και πάλι φτάνοντας το σκορ στο 12-15 λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, το οποίο έμελλε να ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μάγκες μπήκαν πολύ πιο δυνατά απ’ το πρώτο ημίχρονο κι’ αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αποκτάει όσο περνούσε η ώρα μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ, παίρνοντας κεφάλι και φτάνοντας την διαφορά στα δέκα γκολ με σκορ 18-28.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη για την ΑΕΚ με τον Πρωτέα να μην μπορεί όπως είναι λογικό να αντιδράσει, παρότι προς τα τελευταία λεπτά κατάφερε και έριξε την διαφορά απ’ τους δέκα πόντους στους πέντε πόντους με σκορ 27-32. Τελικά ο Πρωτέας κατάφερε να μειώσει με ακόμα ένα γκολ, γράφοντας το τελικό σκορ με 28-32 παίρνοντας και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Ένωση με την νίκη της 32-28 στη Άρτα εξασφαλίζει την πρόκριση της για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος που είναι η προημιτελική.