09.12
19:37

«Τρένο» η ΑΕΚ, πέρασε και απ’ την Βέροια!

Κώστας Κοσικίδης

Οι μάγκες επικράτησαν με 28-18 του Φίλιππου Βέροιας εκτός έδρας, συνεχίζοντας το νικηφόρο τους σερί, για να καλύψουν το χαμένο έδαφος στο βαθμολογικό πίνακα απ’ τις προηγούμενες γκέλες που είχαν υποπέσει. Πολύ καλή εμφάνιση απ’ όλη την ομάδα, παίκτης του αγώνα ο Πέρρος με τους Λόκεν και Βραζάλιτσα να κυμαίνονται σε υψηλά στάνταρ.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς έχοντας απ’ την πρώτη στιγμή στο ματς τον ρυθμό και τον έλεγχο του παιχνιδιού, έχοντας ως αποτέλεσμα να αποκτήσει από πολύ νωρίς διαφορά στο ματς και μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα είχε κάνει το 0-4. Στη συνέχεια η Ένωση συνέχισε την υψηλή απόδοση και στο τέταρτο του αγώνα είχε πάει το σκορ στο 2-7.

Κάπου εκεί ο Φίλιππος προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να ρίξει την διαφορά στα δυο γκολ κάνοντας το σκορ 5-7. Όμως η Ένωση μετά απ’ το τάιμ αουτ που πήρε ο Νίκος Γραμματικός έχτισε ένα σερί φτάνοντας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να προηγείται με 7-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μάγκες συνέχισαν το ίδιο δυναμικό τους ξεκίνημα και στα πρώτα δέκα λεπτά κατάφεραν να πάρουν διαφορά δέκα γκολ, με το σκορ στο 10-20. Η ομάδα της Βέροιας πάλι κάπου εκεί προσπάθησε να αντιδράσει έριξε την διαφορά, αλλά η Ένωση δεν επαναπαύτηκε και κατάφερε να φτάσει πάλι την διαφορά στα δέκα γκολ, αλλά αυτή την φορά το σκορ στο 13-23.

Η Ένωση παρότι ο Φίλιππος γύρισε το ματς στη δύναμη δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, αντιθέτως η ομάδα της Βέροιας το πλήρωσε με συνεχές δίλεπτες αποβολές, μη καταφέρνοντας τελικά να επιστρέψουν στο ματς, για να το γυρίσουν. Οι μάγκες συνέχισαν στο ίδιο μήκος κύματος το παιχνίδι τους καταφέρνοντας τελικά να επικρατήσουν με δέκα γκολ διαφορά και με το σκορ στο 18-28.

Ο Δικέφαλος πήρε ακόμα ένα πολύτιμο διπλό μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πέρρο ο οποίος σημείωσε 7 γκολ, ενώ ακολούθησαν οι Λόκεν με 6 και Βραζάλιτσα με 5. Όμως η γενική εικόνα της ομάδας ήταν πολύ καλή, παρότι η Ένωση είχε και τις απουσίες των Π. Νικολαΐδη, Γεωργιάδη και Αλικάκου.