24.11
00:05

Ψυχάρες και μισή ΠΡΟΚΡΙΣΗ!

Η ΑΕΚΑΡΑ του Μανόλο Χιμένεθ θα πάει στη Βιέννη για την πρόκριση στους «32» του Europa League καθώς ήρθε ισόπαλη (2-2) με του Κροάτες της Ριέκα στο ΟΑΚΑ – Άργησε να μπει στον αγώνα η ΑΕΚ που παραλίγο να κάνει την ανατροπή του αιώνα στο δεύτερο ημίχρονο με το αφηνιασμένο Αραούχο

Εκτός τόπου και χρόνου οι «κιτρινόμαυροι» στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τους Κροάτες να μπαίνουν ασφαλώς πιο αποφασισμένοι και τους ποδοσφαιριστές της Ένωσης να αιφνιδιάζονται κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Λόπες κάνει το λάθος με τον Βέσοβιτς να υποδέχεται την μπάλα στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ ύστερα από την εξαιρετική κάθετη του Μπράνταριτς, αλλά η πάσα για τον Γκαβράνοβιτς είναι δυνατή.

Στην αμέσως επόμενη φάση η Ριέκα απειλεί και πάλι με σουτ του Γκραβάνοβιτς μετά από λάθη στην άμυνα της ΑΕΚ με την μπάλα να κοντράρει στον Βράνιες και να περνάει κόρνερ. O Πάβιτσιτς εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, o Ακόστι έπιασε την πρώτη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι προλαβαίνοντας τον Λόπες, με τον Γκόργκον από κοντά και προ του Ανέστη να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα για να ανοίξει το σκορ.

Η κακή αντίδραση των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ δεν είχε τελειωμό καθώς λίγα λεπτά αργότερα η Ριέκα χάνει τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Ζούπαριτς από το ύψος του πέναλτι να νικά στον αέρα τον Τσιγκρίνσκι και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Ανέστη που έμεινε… ακίνητος! Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ριέκα έχει ένα ακόμη δοκάρι με σουτ του Γκόργκον που είχε μετά από διαδοχικές προσποιήσεις σε Σιμόες. Η ΑΕΚ αδυνατούσε να βρει ρυθμό στο παιχνίδι της, ενώ δεν κατάφερε στα πρώτα 20 λεπτά να συγκρατήσει τους Κροάτες που είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού κατά κράτος.

Το κακό δεν άργησε να έρθει ξανά καθώς η Ριέκα δεν σταμάτησε να πιέζει ψηλά και στο 26’ ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματα της καθώς ο Βράνιες έκανε τη κεφαλιλά προς τα πίσω, με τους Γκάλο και Τσιγκρίνσκι να βρίσκονται αλλού για αλλού κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Γκόργκον και με ωραίο σουτ έκανε το 2-0 παγώνοντας για μία ακόμη φορά το ΟΑΚΑ.

Ο Μανόλο Χιμένεθ ανακάτεψε σε αυτό το σημείο την τράπουλα βλέποντας ότι το 3-5-2 δεν τραβάει και με δεδομένο ότι η Ένωση πλέον θα έπρεπε να ψάξει ένα γρήγορο γκολ για να ισορροπήσει κάπως την κατάσταση στο ημίχρονο. Ο Λιβάγια πέρασε αντί του Γκάλο και η διάταξη στο χορτάρι άλλαξε σε 4-4-2. Λίγο αργότερα η ΑΕΚ έχει παράπονα σε μία φάση μέσα στην περιοχή της Ριέκα με ένα πέσιμο του Αραούχο με τον Αργεντινό να ζητά πέναλτι. Το ριπλέι δείχνει επαφή ωστόσο ο «Τσίνο» πέφτει υπερβολικά με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει παίζετε.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και ενώ παίζονται τα λεπτά των καθυστερήσεων ο Μπακάκης κάνει τη σέντρα από τα δεξιά με το αριστερό, ο Λιβάγια δεν πιάνει την κεφαλιά, και ο Αραούχο ολομόναχος στο τεράστιο κενό της κροατικής άμυνας με προβολή νικά τον Πρσκάλο για να μειώσει στην εκπνοή της ανάπαυλας σε 1-2.

ΑΓΓΙΞΕ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΜΕ ΑΡΑΟΥΧΟ

Φανερά αλλαγμένη και με διάθεση για ανατροπή μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο δίχως αλλαγή στα πρόσωπα από τον Ανδαλουσιανό τεχνικό. Η αλήθεια είναι ότι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η διαιτησία ήταν εχθρική απέναντι στην ΑΕΚ στην οποία δεν δόθηκαν πολλές περιπτώσεις για φάουλ οι οποίες ήταν και για κάρτα. Στο 55ο λεπτό η ΑΕΚ ισοφάρισε την Ριέκα και το ΟΑΚΑ πήρε φωτιά! Ο Μπακασέτας εκτέλεσε το φάουλ, ο Πρσκάλο δεν έδιωξε στη σύγκρουση με τον Βράνιες, και ο Χριστοδουλόπουλος με κεφαλιά σε ανυπεράσπιστη από εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να ισοφαρίζει. Η ΑΕΚ σε αυτό το σημείο είχε ανεβάσει στο πικ της την απόδοση της και 7 λεπτά αργότερα ο Σέρχιο Αραούχο σκόραρε μετά από σέντρα του Λιβάγια ωστόσο το γκολ την Ένωσης ακυρώθηκε καθώς ο Αργεντινός φαίνεται να έχει κάνει επιθετικό φάουλ πριν πιάσει τη κεφαλιά. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Λιβάγια κατεβαίνει από τα δεξιά μπαίνει στην μεγάλη περιοχή και ενώ είχε χώρο για το σουτ προτίμησε να δώσει στον ανενόχλητο Αραούχο που ήταν όμως σε θέση οφσάιντ. Στο 64΄και ενώ η ΑΕΚ συνέχιζε να σφυροκοπά την Ριέκα πιέζοντας για το γκολ της νίκης ο «Τσίνο» ο οποίος ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο, με εξαιρετική κίνηση βγάζει μόνο του τον Λιβάγια με τον Κροάτη να αποφεύγει τον τερματοφύλακα της Ριέκα και να πέφτει κάτω με το ριπλέι να μην μας διαφωτίζει αν πρόκειται για κάποια παράβαση του Πρσκάλο στον Κροάτη φορ της ΑΕΚ.

Ο Χιμένεθ πέρασε από τον πάγκο τον Παναγιώτη Κονέ, με τον μέσο της ΑΕΚ να κάνει ντεμπούτο με την κιτρινόμαυρη φανέλα ελπίζοντας με αυτή την κίνηση να βοηθήσει κι άλλο επιθετικά καθώς η ΑΕΚ έψαχνε το γκολ της νίκης το οποίο θα της χάριζε και βαθμολογικά την πρόκριση στους «32» του Europa League. Στο 79’ Ο Χριστοδουλόπουλος επιχειρεί μια περίτεχνη διείσδυση στην περιοχή της Ριέκα, αλλά βρίσκει στους αμυντικούς της Ριέκα. Λίγο αργότερα ο Αραούχο περνά για τον Λόπες, αλλά η μπαλιά του Αργεντινού είναι δυνατή για τον Πορτογάλο. Στο 87ο λεπτό ωραία ντρίμπλα του Μάρκο Λιβάγια στην περιοχή, αλλά δεν προλαβαίνει ο Κροάτης να ολοκληρώσει την προσπάθειά του και δύο λεπτά αργότερα ο Αραούχο χάνει τεράστια ευκαιρία! Ο Αργεντινός κέρδισε την κόντρα, αλλά στο ριμπάουντ έκανε το πλασέ με το δεξί και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πρσκάλο. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση της αναμέτρησης με την ΑΕΚ να πηγαίνει στην Βιέννη για την πρόκριση…

AEK (Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο (30’ Λιβάγια), Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος (68’ Κονέ), Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος (85’ Πατίτο), Αραούχο

Ριέκα (Κεκ): Πρσκάλο, Βέσοβιτς, Ζούπαριτς, Έλεζ, Ζούτα, Μάλες, Μπράνταριτς, Πάβιτσιτς, Ακόστι (69’ Κβρζιτς), Γκόρντον, Γκαβράνοβιτς (81’ Πούλιτς).

Κίτρινες: 19’ Γκόργκον, 23’ Μάλες, 40’ Λόπες, 66’ Ακόστι, 80’ Γκαβράνοβιτς