22.11
23:53

Ολυμπιακός για γέλια και για κλάματα…

Ο Ολυμπιακός είχε μόνο στόχο τη νίκη αλλά έγινε σάκος του μποξ για την Σπόρτινγκ που πάτησε φρένο στα τρία γκολ (3-1) και τον οδήγησε μαθηματικά εκτός Ευρώπης. Εξευτελιστικός ο απολογισμός για τους πρωταθλητές στον όμιλο…

Φινάλε στην ευρωπαϊκή σεζόν του Ολυμπιακού, με μια δίκαιη και… δικαιολογημένη ήττα από την πολύ ανώτερη ποιοτικά Σπόρτινγκ Λισαβόνας, η οποία διατηρεί ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν μόνο το «τρίποντο» στο «Ζοζέ Αλβαλάδε» για να έχουν ελπίδες να παραμείνουν στο «κόλπο», ωστόσο κατέβηκαν για ένα ακόμη ματς χωρίς πλάνο στην επίθεση και με μοναδικό στόχο να μην δεχθούν γκολ. Μετά από 90 λεπτά υπεροχής των πρωταθλητών Πορτογαλίας στον αγωνιστικό χώρο, η ομάδα του Τάκη Λεμονή υπέστη φυσιολογικά την 5η του ήττα στα τελευταία 7 εκτός έδρας ματς, χωρίς να πείσει ότι άξιζε κάτι καλύτερο. Έστω κι έτσι, κόντρα στις συγκεκριμένες τρεις ομάδες στον Δ’ όμιλο δύσκολα θα μπορούσαν να κάνουν κάτι καλύτερο και πλέον μένουν οριστικά στην 4η θέση για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2006-07, μια αγωνιστική πριν το φινάλε.

Η μπάλα και οι ευκαιρίες στη Σπόρτινγκ

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στο ματς, με τη μπάλα σταθερά στα πόδια των παικτών του Ζόρζε Ζέσους. Το ταχύτατο passing game της Σπόρτινγκ μάλιστα άρχισε να ταλαιπωρεί ιδιαίτερα την αμυντική γραμμή των «ερυθρόλευκων» που αντίστοιχα με το «καλημέρα» στο παιχνίδι έδειξε αρκετά σημάδια αστάθειας. Παρότι μάλιστα το τέμπο δεν ήταν ιδιαίτερα γρήγορο, οι πρωταθλητές Πορτογαλίας βρήκαν γρήγορα δύο κλασικές φάσεις για γκολ.

Η πρώτη μόλις στο 3′ μετά από κομπίνα σε μια εκτέλεση φάουλ από δεξιά. Η μπάλα πέρασε από όλους μέσα στην περιοχή μετά το γύρισμα που έγινε, ο Αντρέ Πίντο βρέθηκε σε θέση για να εκτελέσει αλλά σούταρε στο δοκάρι, με τον Προτό να τη βρίσκει ελάχιστα και να της αλλάζει πορεία όσο χρειαζόταν, ενώ ο Ντοστ στη συνέχεια σούταρε ψηλά άουτ ουσιαστικά σε κενό τέρμα. Δέκα λεπτά αργότερα, στο 13′, αυτή τη φορά μετά από κομπίνα σε εκτέλεση πλαγίου, ο Μπρούνο Φερνάντες βρέθηκε μέσα στην περιοχή και σούταρε δυνατά, με τον Ένγκελς να βάζει τη σωτήρια κόντρα κρατώντας το «μηδέν».

Ισορροπία… προσωρινή

Μετά το τέταρτο άρχισε να ισορροπεί το ματς ο Ολυμπιακός και να βγαίνει σιγά σιγά και στην επίθεση, καταφέρνοντας να κρατήσει πιο σταθερά τη μπάλα παγώνοντας τον ρυθμό στη μεσαία γραμμή και αντίστοιχα να υποχρεώσει τη Σπόρτινγκ σε σπασμωδικές, βιαστικές κινήσεις που οδήγησαν και σε αρκετά λάθη. Αντίστοιχα, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να σφίξουν την άμυνά τους βελτιώνοντας τις αντιδράσεις τους και σε ατομικό επίπεδο. Κάτι που δυστυχώς για αυτούς δεν θα κρατούσε για πολύ…

Το εικοσάλεπτο 15′-35′ ήταν συνολικά καλό για τους πρωταθλητές Ελλάδας, χωρίς να κινδυνεύσουν ιδιαίτερα στην άμυνά τους, ενώ είχαν και 2-3 κατεβασιές στην επίθεση, η οποία πάντως σε ένα ακόμη ευρωπαϊκό ματς έμεινε σε δεύτερη μοίρα. Στο 19′ ο Φιγκέιρας είχε μια καλή συνεργασία με τον Πάρντο, όμως η δύσκολη προβολή του τελευταίου πέρασε αρκετά μέτρα άουτ. Έπειτα, στο 26′ ο Ρουί Πατρίσιο μπλόκαρε σταθερά το μακρινό σουτ του Κούτρη. Σε γενικές γραμμές, πλην τις προσπάθειες των Πάρντο – Φιγκέιρας από δεξιά και τις καταδικασμένες ατομικές προσπάθειες του Φορτούνη ανάμεσα σε δύο και τρεις αμυντικούς, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν να επιδείξουν κάτι άλλο στο διάστημα που κατάφεραν να έχουν μοιρασμένη κατοχή μπάλας (ακριβώς στο 50-50), με σχεδόν ισάριθμες εκτελεσμένες πάσες.

Δυο… ξαφνικά λάθη και τέλος

Από κει και πέρα, το τακτικό πλάνο του Τάκη Λεμονή στο ανασταλτικό κομμάτι -και τη μεσαία γραμμή γενικότερα- φάνηκε πως «έβγαινε» με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ως το 40ο λεπτό, ασχέτως του ότι από τη μέση και μπροστά ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει έστω μια ξεκάθαρη ευκαιρία για να απειλήσει. Ωστόσο, ένα καταστροφικό τελευταίο πεντάλεπτο στο πρώτο 45λεπτο ουσιαστικά έκρινε το ματς.

Στο 40′ ο Ζέλσον Μαρτίνς γύρισε τη μπάλα για τον Ντοστ σε μια οργανωμένη επίθεση των Πορτογάλων, ο Μποτία -στη μοναδική φάση που βρέθηκε αυτός πάνω στον Ολλανδό αντί του Ένγκελς- αδράνησε και δεν κατάφερε να ακολουθήσει την κίνησή του, με αποτέλεσμα ο σέντερ φορ των «λιονταριών» να γράψει το 1-0 με ένα εύκολο, κοντινό πλασέ. Λίγα λεπτά μετά, στο 43′, τα πάντα τελείωσαν για τους «ερυθρόλευκους» στο φετινό Champions League. Ο Κούτρης έκανε ένα τραγικό λάθος έξω από την περιοχή προσπαθώντας να κάνει κάτι μεταξύ κοντρόλ και ντρίμπλας, ο Μπρούνο Σέζαρ του έκλεψε τη μπάλα και μπήκε στην περιοχή, γράφοντας το 2-0 με ωραίο τελείωμα στη γωνία του Προτό.

Απογοήτευση και διαχείριση

Με το 2-0 στην τσέπη, η Σπόρτινγκ ουσιαστικά χρειαζόταν απλώς μια καλή διαχείριση του ματς σε τακτικό επίπεδο. Βέβαια, παρότι οι Πορτογάλοι έπαιζαν πλέον χωρίς άγχος και χωρίς ουσιαστικά να πιέζουν καταστάσεις από τη μέση και μπροστά, εκμεταλλεύθηκαν το γεγονός ότι μάλλον ο Ολυμπιακός πλέον είχε παραδώσει πνεύμα, τουλάχιστον στο ψυχολογικό κομμάτι. Παρά τις τρεις γρήγορες αλλαγές του Λεμονή στο δεύτερο ημίχρονο, ρίχνοντας στο ματς Σεμπά, Τζούρτζεβιτς και Οτζίτζα αντί των Καρσελά, Φορτούνη και Ταχτσίδη, οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν ουσιαστικά να σηκώσουν ξανά κεφάλι. Η Σπόρτινγκ έκανε πλέον ότι ήθελε πάνω στον αγωνιστικό χώρο.

Οι Πορτογάλοι απείλησαν σε 2-3 περιπτώσεις με στημένες φάσεις στο πρώτο 20λεπτο της επανάληψης, ενώ στην απέναντι εστία ο Ένγκελς είχε μια κεφαλιά άουτ από εκτέλεση φάουλ του Σεμπά. Το γκολ που σφράγισε ουσιαστικά το ματς ήρθε με μια ακόμη στατική φάση. Αυτή τη φορά ήταν η εκτέλεση κόρνερ του Φερνάντες στο 66′ και έξοχη κεφαλιά του Ντοστ για το 3-0, με τον Ολλανδό να νικά και πάλι τον Μποτία στον αέρα.

Μείωσε ξανά στο φινάλε

Μετά από μια χαμένη ευκαιρία του Φερνάντες στο 75′, το τελικό σκορ -όπως συνέβη και στο 2-3 του Καραϊσκάκη- διαμορφώθηκε με ένα γκολ του Ολυμπιακού που μείωσε στο τέλος, για να σώσει έστω κάτι από τις εντυπώσεις. Ήταν η φάση του 86′, όταν οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν στην αντεπίθεση από δεξιά, ο Φιγκέιρας έκανε έξοχη ενέργεια και το γύρισμα για τον Οτζίτζα, ο οποίος με ένα υπέροχο σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Ρουί Πατρίσιο.

Το φινάλε του αγώνα, βρήκε τη Σπόρτινγκ να παίρνει το «τρίποντο» και να παίζει την πρόκρισή της την τελευταία αγωνιστική, μετά το 0-0 στο Γιουβέντους Μπαρτσελόνα. Τέταρτος οριστικά ο στον όμιλο ο Ολυμπιακός, για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2006-07, με την ευρωπαϊκή σεζόν του να τελειώνει πριν τα Χριστούγεννα.