18.11
17:12

Μεσημεριανό πάρτι η Χετάφε

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα η Χετάφε συνέτριψε την Αλαβές με 4-0 σε ένα ματς όπου οι Βάσκοι είχαν κορυφαίο τον τερματοφύλακά τους Πατσέκο!

Οι γηπεδούχοι του Πέπε Μπορδαλάς δεν είχαν καμία διάθεση για αστεία και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να τελειώσουν το ματς από νωρίς. Έτσι, μόλις στο 9′ η Χετάφε είχε βάλει ήδη τις βάσεις για τη νίκη, αφού ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0.

Αρχικά στο 6ο λεπτό ο Μπεργάρα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ντιέγκεθ υπέπεσε σε πέναλτι με τον Μολίνα να μην αστοχεί από την άσπρη βούλα. Μετά τον απόλυτο αιφνιδιασμό η Αλαβές προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως επιτυχία κι έδειξε να συμβιβάζεται με την μοίρα της.

Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ντε Μπιάζι δεν εμφανίστηκε ποτέ στον αγωνιστικό χ.ωρο και είναι χαρακτηριστικό ότι ο τερματοφύλακας της ομάδας Πατσέκο ήταν ο καλύτερος παίκτης. Ο ίδιος όιμως δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο 54′ στην ωραία προσπάθεια του Άνχελ, ούτε στο τρομερό του σουτ στο 63′.

Μετά το τέταρτο γκολ η Χετάφε κατέβασε ταχύτητα με τον Σάντος στο 81′ να πετυχαίνει το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι παραμένουν στη τριάδα του υποβιβασμού.