24.9
18:45

Κατέκτησε το «Ζιβανάρειο Κύπελλο» με 100άρα η ΑΕΚ

Εύκολη νίκη της ΑΕΚ απέναντι στον ΑΠΟΕΛ με 73-108 – Κατέκτησε το «Ζιβανάρειο Basketball Cup» η Βασίλισσα και έμεινε αήττητη σε όλα τα παιχνίδια της προετοιμασίας της.

Η Ένωση έφτασε εύκολα στην επικράτηση κόντρα στον ΑΠΟΕΛ για το τρίτο φιλικό της επί Κυπριακού εδάφους. Η ΑΕΚ έφτασε τους 100 πόντους και τους ξεπέρασε σε ένα ματς που δεν έμεινε ποτέ πίσω στο σκορ.

Κορυφαίος παίκτης για την ΑΕΚ ο Ελονού, καταπληκτικοί ήταν οι Σάκοτα-Λαρεντζάκης, ενώ θεαματικός ο Σι που χάρισε όμορφα καρφώματα σε όσους βρέθηκαν στο «Τάσσος Παπαδόπουλος».

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε με διάθεση στο ματς και προηγήθηκε γρήγορα με 2-11. Η Ένωση κράταγε την υπεροχή (9-16), αλλά ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Μπέικερ σε 16-16. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την Ένωση στο +7 (18-25). Με την ίδια διάθεση συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ένωση που έκτισε γρήγορα διαφορά για το 22-34. Οι Ελονού, Γκριν και Λαρεντζάκης πάτησαν γκάζι και η Βασίλισσα πήγε στα αποδυτήρια με υπέρ της σκορ 38-50.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έμεινε ίδιος και με την Ένωση να έχει σωστή αμυντική λειτουργία, άνοιξε περισσότερο την διαφορά. Ο Σάκοτα ήταν ζεστός και σε κέφια, με άξιο συμπαραστάτη του στην τρίτη περίοδο τον Σι που χάρισε θέαμα με τα τρομερά του καρφώματα. Η περίοδος έληξε με 59-80 για την Ένωση.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με την ΑΕΚ να έχει εξασφαλίσει τη νίκη, αλλά δεν σταμάτησε να βομβαρδίζει το καλάθι του ΑΠΟΕΛ για το τελικό 73-108. Έτσι η Ένωση έκανε το 3×3 στη Κύπρο και κατέκτησε το «Ζιβανάρειο Κύπελλο».

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 38-50, 59-80, 73-108.

ΑΠΟΕΛ (Τόνι Κωνσταντινίδης): Ζντράβιτς, Γκάρι 12 (2), Φλέμινγκ 7 (1), Πηλαβάς, Ιερωνυμίδης 7, Κούνας 8 (1), Μουρ 9, Κασκίρης, Καραμπατάκης, Χάρις 11, Μπέικερ 19.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 15, Τζέιμς 2, Γκριν 3 (1), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 20 (5), Άτιτς 9, Λαρεντζάκης 14 (3), Μπάρλοου 9, Τσαλμπούρης 12 (4), Καμπερίδης 1, Μωραΐτης 6, Σι 17 (2).