23.9
19:17

«Ξύπνησε» στο τέλος και πήρε την νίκη η ΑΕΚ

H AEK έκανε το 2/2 στο τουρνουά της Κύπρου, αφού νίκησε με 93-82 τον αξιόμαχο Ρέθυμνο.

Η Ένωση μπήκε χαλαρά στο παιχνίδι και το Ρέθυμνο πέρασε από νωρίς μπροστά στο σκορ. Οι Κρητικοί πήραν μια διαφορά οκτώ πόντων (18-26), ενώ η Ένωση το μόνο που μπόρεσε να κάνει είναι να μειώσει και να ακολουθεί στο σκορ. Το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 37-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βασίλισσα μπήκε δυνατά, αλλά το Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και έφτασε μέχρι και στο +12 (41-53). Η ΑΕΚ μείωσε και λίγο έλειψε να περάσει και μπροστά στο σκορ αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο είχε και πάλι το προβάδισμα το Ρέθυμνο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένοι στο παρκέ και με ένα εκ μέρους της σκορ 24-2 πέρασε μπροστά με 84-74, για να φτάσει στο τελικό 93-82 και να πάρει την δεύτερη σερί της νίκη στο τουρνουά της Λευκωσίας.

Δείτε ΕΔΩ πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το ΑΕΚ1924

Κορυφαίος από μεριάς ΑΕΚ ήταν ο Μαυροειδής με 19 πόντους, ενώ όποτε η Ένωση τον χρειάστηκε ήταν εκεί και έπαιξε μεγάλο ρόλο στο να μπορέσει η ομάδα να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-44, 62-70, 93-82.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού, Τζέιμς 10, Γκριν 14 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 12 (2), Τσαλμπούρης 5 (1), Άτιτς 9, Λαρεντζάκης 4, Μπάρλοου 13, Μαυροειδής 19, Σι 4.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 8 (1), Γκούντγουιν 10 (2), Μέντλοκ 14 (1), Κώττας 1, Χριστοδούλου 5 (1), Μούντι 19 (2), Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 10 (2), Ρόμπερτσον 15 (1).