23.9
16:58

Έτσι παιδιά δεν πάμε για πρωτάθλημα

Με αυτοκτονικές τάσεις οι μάγκες γνώρισαν την ήττα με 24-20 στο Άργος απ’ τον Διομήδη, έπειτα από μια άκρως απογοητευτική εμφάνιση για την 1η αγωνιστική του Handball Premier, κάνοντας μια …ανώμαλη προσγείωση στις φιλοδοξίες της ομάδας. Πολλοί οι αρνητικοί πρωταγωνιστές, μεγάλο μερίδιο ευθύνης ο Γραμματικός.

Οι μάγκες μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στα πρώτα λεπτά, εκμεταλλεύτηκε το γρήγορο παιχνίδι τους και έπιασαν στον ύπνο τον Διομήδη, καταφέρνοντας να προηγηθούν μόλις στο 6ο λεπτό του παιχνιδιού με 3-0 σκορ με τα τέρματα των Πέρρου, Μυλωνά και Χόγκα, ενώ στο 1-0 ο Ραντούλοβιτς απέκρουσε πέναλτι του Άργους και κράτησε το μηδέν.

Στη συνέχεια ο Διομήδης κατάφερε να μειώσει, αλλά η Ένωση αντέδρασε πηγαίνοντας πάλι την διαφορά στα τρια γκολ με σκορ 2-5. Η ομάδα του Άργους κατάφερε να φέρει στο ένα γκολ διαφορά το σκορ (4-5), αλλά χωρίς να καταφέρει να το κρατήσει, αφού οι μάγκες έχτισαν ένα σερί 5-0 και πήγαν το σκορ στο 4-10.

Κάπου εκεί όμως η ομάδα του Νίκου Γραμματικού, υπέστη ένα «black out» αλλά και σε συνδυασμό μιας δίλεπτης αποβολής του Λόκερν, έφερε ως αποτέλεσμα την αφορμή στον Διομήδη, να επιστρέψει στο ματς και να κάνει στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου το σκορ 12-13, με το οποίο πήγαν με αυτό στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες.

Γύρισε Αθήνα η ΑΕΚ στο …δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διομήδης κατάφερε και ισοφάρισε την Ένωση, έπειτα από πέναλτι που κέρδισε απ’ τον Βραζάλιτσα (και δίλεπτη αποβολή) κάνοντας το 13-13. Η ΑΕΚ απάντησε μετά από λίγα λεπτά με τον Ζαμπούνη που έφυγε στον αιφνιδιασμό και σημείωσε το 13-14, με τον Διομήδη να απαντάει και να ισοφαρίζει με τον Δάσκαλο και πάλι.

Το καλό ξεκίνημα της ομάδας του Άργους στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε, αφού κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, με τον Χρήστο Αργυρού να κάνει έπειτα από εκτέλεση πέναλτι το 15-14. Οι μάγκες αντέδρασαν και ισοφάρισαν με τον Στάθη Ζαμπούνη, ενώ προηγουμένως σε δυο διαφορετικές φάσεις ο Λόκεν δεν μπόρεσε να κερδίσει τον γκολκίπερ του Άργους.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν στην συνέχεια όχι μόνο να ξανά πάρουν προβάδισμα, αλλά να αποκτήσουν διαφορά δυο γκολ, κάνοντας το σκορ 18-16. Η ΑΕΚ έκανε το 18-17, έχοντας την ευκαιρία μετά από μια δίλεπτη αποβολή να φέρει το ματς στα ίσα. Χαρακτηριστική είναι η φάση που σε κενό τέρμα ο πολύ κακός σήμερα Λόκεν, δεν κατάφερε να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα στο …δοκάρι.

Τα είχαν όλα οι μάγκες, είχαν και έναν φοβερό Άσιτς, απέναντι τους, που είχε κατεβάσει στην κυριολεξία τα …ρολά στην εστία του, κρατώντας σε δύσκολα σημεία του ματς ανέπαφη την εστία του. Ο Διομήδης συνέχισε σε υψηλά στάνταρ το παιχνίδι του, καταφέρνοντας να φτάσει την διαφορά στο +3 υπέρ του, με σκορ 21-18.

Η ήττα για τους μάγκες ήταν αναπόφευκτη με την ομάδα του Άργους να πηγαίνει μέχρι το τέλος του ματς με την διαφορά υπέρ της και τελειώνοντας τον αγώνα με 24-20 σκορ, γνωρίζοντας οι «κιτρινόμαυροι» την ήττα ξεκινώντας με το …«αριστερό» το πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού έκανε ότι έπρεπε για να …χάσει στο Άργος απ’ τον Διομήδη, κάνοντας μια απογοητευτική εμφάνιση μετά απ’ το 10-4 σκορ που είχε αποκτήσει υπέρ της στο πρώτο ημίχρονο. Μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού αυτοί που διασώθηκαν (Ζαμπούνης, Δομπρής, Βραζάλιτσα) απ’ το «ναυάγιο» του Άργους με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Λόκεν. Επίσης, πολλές λάθος και αργές επιλογές απ’ τον Νίκο Γραμματικό, που φέρει μεγάλη ευθύνη για την σημερινή ήττα.

Χαρακτηριστικό είναι ότι χρησιμοποιήθηκε για ένα συγκεκριμένο χρόνο ο Παναγιώτης Νικολαΐδης, ενώ ο Χρήστος Νικολαΐδης για κάποια δευτερόλεπτα. Απ’ την άλλη δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό ο αρχηγός της ΑΕΚ, Διονύσης Γεωργιάδης, ενώ και ο Θάνος Συγγάρης χρησιμοποιήθηκε ΜΟΝΟ για ένα πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο.