20.9
18:54

Λύτρωση σε… νεκρό χρόνο για τον Ατρόμητο!

Σε ένα μέτριο παιχνίδι, ο Ατρόμητος κατάφερε να νικήσει με 1-0 την Κέρκυρα με εύστοχο πέναλτι του Ουάρντα στο τελευταίο δευτερόλεπτο των καθυστερήσεων!

Το ματς από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι θα έχει καλό ρυθμό, ωστόσο οι δύο ομάδες έμειναν μέχρι εκεί. Ο Ατρόμητος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ήταν η ομάδα που ήθελε να επιτεθεί, όμως η Κέρκυρα ήταν άριστα διαβασμένη στον αγωνιστικό χώρο παρά τις αρκετές αλλαγές του Αλέκου Βοσνιάδη στην αρχική ενδεκάδα.

Ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα ήταν το γεγονός πως το πρώτο σουτ σημειώθηκε στο 31΄ με τον Ούμπιδες να στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία του Γιαννακόπουλου. Η Κέρκυρα είχε ξεκάθαρο πλάνο να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και σε μία από αυτές στο 34΄ ο Μπάουμαν βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά ο Μίρκοβιτς σταμάτησε το πλασέ του.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ατρομήτου να απειλήσει με τον ίδιο τρόπο αλλά το πλασέ του Οριόλ δεν ανησύχησε τον Γιαννακόπουλο. Ο αγώνας μετά το 30΄ είχε καλύτερη εικόνα και στο 40΄ ο Νούνες από πλεονεκτική θέση νικηθηκε από τον Μίρκοβιτς. Ο Ατρόμητος τρία λεπτά αργότερα απάντησε με ένα καλό φάουλ του Ουάρντα που έδιωξε με υπερένταση ο Γιαννακόπουλος, στην τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Η Κέρκυρα με το καλημέρα στην επανάληψη σπατάλησε άλλη μια καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Νούνες να μπαίνει στην περιοχή από πλάγια, αλλά το πλασέ του να φεύγει λίγο άουτ. Ο Κάναντι αποφάσισε να δώσει πνοή μεσοεπιθετικά στον Ατρόμητο παιρνώντας στον αγώνα τους Μανούσο και Ντιγκινί που έδωσαν περισσότερο κίνηση στους γηπεδούχους.

Στο 63΄ από ένα φάουλ του Ουάρντα ο Ντάουντα έκανε τη γυριστή κεφαλιά αλλά οι παίκτες του Ατρομήτου που ήταν μέσα στην περιοχή δεν μπόρεσαν να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 68΄ έπειτα από ωραία κάθετη του Κιβρακίδη, ο Ντάουντα πέρασε τον Γιαννακόπουλο αλλά άνοιξε το κοντρόλ του με αποτέλεσμα να πλασάρει από πλάγια και ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας να διώξει σε κόρνερ.

Η πίεση του Ατρομήτου συνεχίστηκε και στο 75΄ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Ντάουντα να βγάζει συρτή σέντρα από τα δεξιά αλλά ο επερχόμενος Μανούσος δεν έπιασε γεμάτο πλασέ. Οι Περιστεριώτες έχασαν και νέα ευκαιρία με την κεφαλιά του Ντάουντα να εξουδετερώνει εντυπωσιακά ο Γιαννακόπουλος στο 85΄ και τον τερματοφύλακα της Κέρκυρας να δικαιούται τον τίτλο του mvp της αναμέτρησης.

Στις καθυστερήσεις ο Μανούσος έχασε μια ακόμα ευκαιρία και στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι έπειτα από χέρι μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ουάρντα, ο οποίος ευστόχησε και έδωσε τη νίκη στον Ατρόμητο με 1-0.

Ατρόμητος (Κάναντι): Μίρκοβιτς-Οριόλ (66΄ Γιαννούλης), Καρασαλίδης, Χατζηισαϊας, Κιβρακίδης-Μπουσούλατζιτς, Βασιλακάκης, Ούμπιδες (55΄ Ντιγκινί)-Μενσά (55΄ Μανούσος), Ουάρντα, Ντάουντα

Κέρκυρα (Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος-Αρτυμάτας, Βεργέτης, Αναστασίου, Ζορντάο-Κρητικός, Κέβιν-Νούνες (68΄ Κόντος), Βάργκας (52΄ Ζορμπάς), Μεληκιώτης (77΄ Γεωργίου)-Μπάουμαν

Πηγή: sdna.gr